Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Zámotek nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl tak i bílý trpaslík začíná svůj život odvržením zámotku, který jej předtím obepínal. V této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a odvržená obálka plynu by se stala vůbec ze všeho nejhezčí. Zámotek nahoře, tedy planetární mlhovina s označením NGC 2440, obsahuje jednoho z nejvíce horkých známých bílých trpaslíků. Bílý trpaslík je vidět jako jasná tečka poblíž středu fotografie. Naše Slunce se možná jednou stané "bílým trpaslíkem - motýlem", ale ne v příštích 5 miliardách let. Snímek ve falešných barvách nahoře zpracoval Forrest Hamilton.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, NGC 2440


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »