Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Zámotek nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STScI), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl tak i bílý trpaslík začíná svůj život odvržením zámotku, který jej předtím obepínal. V této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a odvržená obálka plynu by se stala vůbec ze všeho nejhezčí. Zámotek nahoře, tedy planetární mlhovina s označením NGC 2440, obsahuje jednoho z nejvíce horkých známých bílých trpaslíků. Bílý trpaslík je vidět jako jasná tečka poblíž středu fotografie. Naše Slunce se možná jednou stané "bílým trpaslíkem - motýlem", ale ne v příštích 5 miliardách let. Snímek ve falešných barvách nahoře zpracoval Forrest Hamilton.

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík, NGC 2440


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »