Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sharpless 212 v barvě vodíku a síry

Uznání a copyright: Lise Deharveng (Universite de Provence) et al., CNRS, OHP

Kde vznikají nejhmotnější hvězdy? Pozorování nasvědčují, že především ve vnějších oblastech vyvíjejících se otevřených hvězdokup. Na snímku nahoře je jedna taková otevřená hvězdokupa: Sharpless 212. Ve středu snímku jsou vidět hmotné hvězdy v otevřené hvězdokupě. Energetické světlo z těchto hvězd ionizuje atomy okolního vodíku a vytváří tak HII oblast. Když atomy vodíku znovu zachytí elektrony, tak vyzařují výrazné červené světlo. Sharpless 212 také obsahuje malé množství prachu a těžkých atomů jako je síra. Prach efektivně absorbuje světlo, zatímco emise síry je výrazná v modré. Na okraji HII oblasti jsou viditelné zvláště nápadné dobře definované hranice, které oddělují ionizovaný materiál od okolního neutrálního materiálu. Sharpless 212 zabírá asi 20 světelných let a leží asi 25000 světelných let daleko.

Štítky: Oblast H-II, Ionization region


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »