Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sharpless 212 v barvě vodíku a síry

Uznání a copyright: Lise Deharveng (Universite de Provence) et al., CNRS, OHP

Kde vznikají nejhmotnější hvězdy? Pozorování nasvědčují, že především ve vnějších oblastech vyvíjejících se otevřených hvězdokup. Na snímku nahoře je jedna taková otevřená hvězdokupa: Sharpless 212. Ve středu snímku jsou vidět hmotné hvězdy v otevřené hvězdokupě. Energetické světlo z těchto hvězd ionizuje atomy okolního vodíku a vytváří tak HII oblast. Když atomy vodíku znovu zachytí elektrony, tak vyzařují výrazné červené světlo. Sharpless 212 také obsahuje malé množství prachu a těžkých atomů jako je síra. Prach efektivně absorbuje světlo, zatímco emise síry je výrazná v modré. Na okraji HII oblasti jsou viditelné zvláště nápadné dobře definované hranice, které oddělují ionizovaný materiál od okolního neutrálního materiálu. Sharpless 212 zabírá asi 20 světelných let a leží asi 25000 světelných let daleko.

Štítky: Oblast H-II, Ionization region


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »