Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Sharpless 212 v barvě vodíku a síry

Uznání a copyright: Lise Deharveng (Universite de Provence) et al., CNRS, OHP

Kde vznikají nejhmotnější hvězdy? Pozorování nasvědčují, že především ve vnějších oblastech vyvíjejících se otevřených hvězdokup. Na snímku nahoře je jedna taková otevřená hvězdokupa: Sharpless 212. Ve středu snímku jsou vidět hmotné hvězdy v otevřené hvězdokupě. Energetické světlo z těchto hvězd ionizuje atomy okolního vodíku a vytváří tak HII oblast. Když atomy vodíku znovu zachytí elektrony, tak vyzařují výrazné červené světlo. Sharpless 212 také obsahuje malé množství prachu a těžkých atomů jako je síra. Prach efektivně absorbuje světlo, zatímco emise síry je výrazná v modré. Na okraji HII oblasti jsou viditelné zvláště nápadné dobře definované hranice, které oddělují ionizovaný materiál od okolního neutrálního materiálu. Sharpless 212 zabírá asi 20 světelných let a leží asi 25000 světelných let daleko.

Štítky: Oblast H-II, Ionization region


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »