Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání temné hmoty

Uznání a copyright: A. J. Benson (Caltech) et al., U. Durham, PPARC

Kde je tmavá hmota? Galaxie rotují a pohybují se v kupách jako by v přítomnosti úžasného množství neviděné hmoty. Ale existuje také tmavá hmota ve větším vesmíru, a když, tak kde? Odpověď lze nalézt porovnáváním pozorované distribuce galaxií s numerickými simulacemi. Tato porovnávání se stala nedávno mnohem přesnější, když bylo použito pozorování více jak 100 000 galaxií z přehlídky 2-Degree Field Galactic Redshift Survey. V políčku nahoře z počítačové simulace našeho vesmíru, řez široký 300 miliónů světelných let ukazuje tmavou hmotu v šedé barvě a galaxie jako zbarvené kroužky. Červený čtverec označuje polohu bohaté kupy galaxií, zatímco zelený čtverec vyznačuje typičtější průsečík našeho vesmíru. Analýzy ukazují, že nesmírna gravitace všudypřítomné tmavé hmoty přitahuje k sobě normální hmotu, takže viditelná hmota a tmavá hmota jsou ve skutečnosti spolu provázány.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Simulations


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »