Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hledání temné hmoty

Uznání a copyright: A. J. Benson (Caltech) et al., U. Durham, PPARC

Kde je tmavá hmota? Galaxie rotují a pohybují se v kupách jako by v přítomnosti úžasného množství neviděné hmoty. Ale existuje také tmavá hmota ve větším vesmíru, a když, tak kde? Odpověď lze nalézt porovnáváním pozorované distribuce galaxií s numerickými simulacemi. Tato porovnávání se stala nedávno mnohem přesnější, když bylo použito pozorování více jak 100 000 galaxií z přehlídky 2-Degree Field Galactic Redshift Survey. V políčku nahoře z počítačové simulace našeho vesmíru, řez široký 300 miliónů světelných let ukazuje tmavou hmotu v šedé barvě a galaxie jako zbarvené kroužky. Červený čtverec označuje polohu bohaté kupy galaxií, zatímco zelený čtverec vyznačuje typičtější průsečík našeho vesmíru. Analýzy ukazují, že nesmírna gravitace všudypřítomné tmavé hmoty přitahuje k sobě normální hmotu, takže viditelná hmota a tmavá hmota jsou ve skutečnosti spolu provázány.

Štítky: Temní hmota, Vesmír, Simulations


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »