Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před třemi lety byly poprvé prezentovány výsledky ukazující, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo galaxiích, ale je vázána na samotný vesmír. Řečeno jazykem kosmologů velká kosmologická konstanta je přímo odvozena od nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nejsou nové, existovaly už od úsvitu moderní relativistické kosmologie. Pro astronomomy nejsou ale takové návrhy obvykle populární, protože lambda je tak odlišná od známých vesmírných konstant, neboť hodnota lambda se zdá být limitována jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambdy byly dosud dobré při objasňování dat. Co stojí za povšimnutí je zdánlivě přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá pověst vědců provádějících výzkumy. Během minulých tří let dva nezávislé týmy astronomů pokračovaly ve sběru dat, které se zdají potvrzovat neustálené výsledky. Snímek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie byl pořízen v rámci jedné takové spolupráce. Nicméně mimořádný návrh vyžaduje mimořádný důkaz a tak kosmologové světa očekávají další údaje a potvrzení nezávislými metodami.

Štítky: Kosmologie, Cosmological constant


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »