Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náznaky podivného vesmíru

Uznání: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před třemi lety byly poprvé prezentovány výsledky ukazující, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo galaxiích, ale je vázána na samotný vesmír. Řečeno jazykem kosmologů velká kosmologická konstanta je přímo odvozena od nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy na kosmologickou konstantu (lambda) nejsou nové, existovaly už od úsvitu moderní relativistické kosmologie. Pro astronomomy nejsou ale takové návrhy obvykle populární, protože lambda je tak odlišná od známých vesmírných konstant, neboť hodnota lambda se zdá být limitována jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambdy byly dosud dobré při objasňování dat. Co stojí za povšimnutí je zdánlivě přímá a spolehlivá metoda pozorování a dobrá pověst vědců provádějících výzkumy. Během minulých tří let dva nezávislé týmy astronomů pokračovaly ve sběru dat, které se zdají potvrzovat neustálené výsledky. Snímek supernovy nahoře, která se objevila v roce 1994 na okraji spirální galaxie byl pořízen v rámci jedné takové spolupráce. Nicméně mimořádný návrh vyžaduje mimořádný důkaz a tak kosmologové světa očekávají další údaje a potvrzení nezávislými metodami.

Štítky: Kosmologie, Cosmological constant


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »