Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

2dF vidí vlny galaxií

Uznání: Matthew Colless (ANU) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Jaké je rozložení galaxií ve vesmíru? Tato otázka je více než estetickým zájmem, protože odpověď asi obsahuje klíč ke stavbě samotného vesmíru. Mapa nahoře ukazuje rozložení téměř 200 000 galaxií a je nejposlednější odpovědí získanou pomocí dosud nejkomplexnějšího astronomického přístroje: systému dvoustupňového pole (Two-Degree Field -2dF- system). Systém 2dF měří rudé posuvy galaxií, což astronomům umožňuje odhadnout vzdálenosti k některým z miliónů viditelných galaxií a tak vytvořit třírozměrnou mapu místního vesmíru. I když se v největším měřítku jeví rozložení galaxií skoro uniformní, tak až do 100 miliónů světelných let jsou rozlišitelné vlny galaxií. Podrobné analýzy přicházejících údajů ukazují, že pro vytvožení takové sítě vln musí normální baryonická hmota tvořit nejvýše 15 procent veškeré hmoty, zatímco veškerá hmota musí tvořit nejvýše 30 procent co je třeba k vytvoření geometricky plochého vesmíru. Je zbývajících 70 procent tmavou energií?

Štítky: Galaxie, Redshift survey


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »