Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

2dF vidí vlny galaxií

Uznání: Matthew Colless (ANU) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Jaké je rozložení galaxií ve vesmíru? Tato otázka je více než estetickým zájmem, protože odpověď asi obsahuje klíč ke stavbě samotného vesmíru. Mapa nahoře ukazuje rozložení téměř 200 000 galaxií a je nejposlednější odpovědí získanou pomocí dosud nejkomplexnějšího astronomického přístroje: systému dvoustupňového pole (Two-Degree Field -2dF- system). Systém 2dF měří rudé posuvy galaxií, což astronomům umožňuje odhadnout vzdálenosti k některým z miliónů viditelných galaxií a tak vytvořit třírozměrnou mapu místního vesmíru. I když se v největším měřítku jeví rozložení galaxií skoro uniformní, tak až do 100 miliónů světelných let jsou rozlišitelné vlny galaxií. Podrobné analýzy přicházejících údajů ukazují, že pro vytvožení takové sítě vln musí normální baryonická hmota tvořit nejvýše 15 procent veškeré hmoty, zatímco veškerá hmota musí tvořit nejvýše 30 procent co je třeba k vytvoření geometricky plochého vesmíru. Je zbývajících 70 procent tmavou energií?

Štítky: Galaxie, Redshift survey


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »