Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvoření mlhoviny Zkažené vejce

Uznání: V. Bujarrabal (OAN, Spain), WFPC2, HST, ESA, NASA

Rychle se rozpínající plynný mrak znamená konec centrální hvězdy v mlhovině Zkažené vejce. Kdysi normální hvězda vyčerpala nukleární palivo, což způsobilo kontrakci centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie způsobuje rozpínání vnější obálky hvězdy. V tomto případě je výsledkem fotogenická protoplanetární mlhovina. Jak plyn o rychlosti milión kilometrů za hodinu naráží do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká nadzvuková rázová fronta, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Komplexní rázová fronta byla již dříve hypoteticky předpovězena ale nikdy tak jasně zobrazena. Zmírající centrální hvězdu zakrývá hustý plyn a prach. Mlhovina Zkažené vejce, též známá jako mlhovina Calabash a OH231.8+4.2, se pravděpodobně v příštích 1000 letech vyvine do plné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina na snímku nahoře má na délku asi 1.4 světelných let a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).

Štítky: Planetární mlhovina, Rotten Egg Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »