Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvoření mlhoviny Zkažené vejce

Uznání: V. Bujarrabal (OAN, Spain), WFPC2, HST, ESA, NASA

Rychle se rozpínající plynný mrak znamená konec centrální hvězdy v mlhovině Zkažené vejce. Kdysi normální hvězda vyčerpala nukleární palivo, což způsobilo kontrakci centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie způsobuje rozpínání vnější obálky hvězdy. V tomto případě je výsledkem fotogenická protoplanetární mlhovina. Jak plyn o rychlosti milión kilometrů za hodinu naráží do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká nadzvuková rázová fronta, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Komplexní rázová fronta byla již dříve hypoteticky předpovězena ale nikdy tak jasně zobrazena. Zmírající centrální hvězdu zakrývá hustý plyn a prach. Mlhovina Zkažené vejce, též známá jako mlhovina Calabash a OH231.8+4.2, se pravděpodobně v příštích 1000 letech vyvine do plné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina na snímku nahoře má na délku asi 1.4 světelných let a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).

Štítky: Planetární mlhovina, Rotten Egg Nebula


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »