Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvoření mlhoviny Zkažené vejce

Uznání: V. Bujarrabal (OAN, Spain), WFPC2, HST, ESA, NASA

Rychle se rozpínající plynný mrak znamená konec centrální hvězdy v mlhovině Zkažené vejce. Kdysi normální hvězda vyčerpala nukleární palivo, což způsobilo kontrakci centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie způsobuje rozpínání vnější obálky hvězdy. V tomto případě je výsledkem fotogenická protoplanetární mlhovina. Jak plyn o rychlosti milión kilometrů za hodinu naráží do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká nadzvuková rázová fronta, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Komplexní rázová fronta byla již dříve hypoteticky předpovězena ale nikdy tak jasně zobrazena. Zmírající centrální hvězdu zakrývá hustý plyn a prach. Mlhovina Zkažené vejce, též známá jako mlhovina Calabash a OH231.8+4.2, se pravděpodobně v příštích 1000 letech vyvine do plné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina na snímku nahoře má na délku asi 1.4 světelných let a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).

Štítky: Planetární mlhovina, Rotten Egg Nebula


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »