Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupách galaxií

Uznání: S. Allen (IoA Cambridge) et al., NASA

V pravých panelech nahoře jsou na snímcích ve falešných barvách dalekohledem Hubble Space Telescope vidět galaxie v kupě Abell 2390 (nahoře) a MS2137.3-2353 (dole) situované více jak 2,000,000,000 (dvě miliardy) světelných let od Země. Odpovídající panely nalevo ukazují každou galaxii v rentgenovém pohledu na snímcích z rentgenové observatoře Chandra. Zatímco snímky z Hubblea zaznamenaly hvězdami zaplněné galaxie v kupě, tak rentgenové snímky neukazují vůbec žádné galaxie, jenom horký plyn uvnitř kupy o mnohamiliónových teplotách, který září vysokoenergetickým rengenovým zářením. Ale tam leží hluboké tajemství. Celková hmotnost galaxií napravo, plus hmotnost horkého plynu nalevo je příliš malá na to, aby vytvářela dostatečnou přitažlivost, jenž by udržela horký plyn uvnitř galaktických kup. Ve skutečnosti současné nejlepší součty dokázaly najít pouhých 13 procent (!) celkové nezbytné hmoty. Oblouky gravitačních čoček viditelné na hloubkových snímcích z Hubblea též naznačují, že tyto kupy mají mnohem více hmoty, než přímo identifikují údaje z dalekohledů Chandra a Hubble. Astronomové vyvozují, že většina hmoty v kupách je tmavá hmota, neviditelná dokonce kombinovanýma dalekovidnýma očima těchto oběžných astrofyzikálních observatoří. Jaká je podstata této kosmické tmavé hmoty?

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Abell 2390, MS2137.3-2353


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »