Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupách galaxií

Uznání: S. Allen (IoA Cambridge) et al., NASA

V pravých panelech nahoře jsou na snímcích ve falešných barvách dalekohledem Hubble Space Telescope vidět galaxie v kupě Abell 2390 (nahoře) a MS2137.3-2353 (dole) situované více jak 2,000,000,000 (dvě miliardy) světelných let od Země. Odpovídající panely nalevo ukazují každou galaxii v rentgenovém pohledu na snímcích z rentgenové observatoře Chandra. Zatímco snímky z Hubblea zaznamenaly hvězdami zaplněné galaxie v kupě, tak rentgenové snímky neukazují vůbec žádné galaxie, jenom horký plyn uvnitř kupy o mnohamiliónových teplotách, který září vysokoenergetickým rengenovým zářením. Ale tam leží hluboké tajemství. Celková hmotnost galaxií napravo, plus hmotnost horkého plynu nalevo je příliš malá na to, aby vytvářela dostatečnou přitažlivost, jenž by udržela horký plyn uvnitř galaktických kup. Ve skutečnosti současné nejlepší součty dokázaly najít pouhých 13 procent (!) celkové nezbytné hmoty. Oblouky gravitačních čoček viditelné na hloubkových snímcích z Hubblea též naznačují, že tyto kupy mají mnohem více hmoty, než přímo identifikují údaje z dalekohledů Chandra a Hubble. Astronomové vyvozují, že většina hmoty v kupách je tmavá hmota, neviditelná dokonce kombinovanýma dalekovidnýma očima těchto oběžných astrofyzikálních observatoří. Jaká je podstata této kosmické tmavé hmoty?

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Abell 2390, MS2137.3-2353


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »