Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupách galaxií

Uznání: S. Allen (IoA Cambridge) et al., NASA

V pravých panelech nahoře jsou na snímcích ve falešných barvách dalekohledem Hubble Space Telescope vidět galaxie v kupě Abell 2390 (nahoře) a MS2137.3-2353 (dole) situované více jak 2,000,000,000 (dvě miliardy) světelných let od Země. Odpovídající panely nalevo ukazují každou galaxii v rentgenovém pohledu na snímcích z rentgenové observatoře Chandra. Zatímco snímky z Hubblea zaznamenaly hvězdami zaplněné galaxie v kupě, tak rentgenové snímky neukazují vůbec žádné galaxie, jenom horký plyn uvnitř kupy o mnohamiliónových teplotách, který září vysokoenergetickým rengenovým zářením. Ale tam leží hluboké tajemství. Celková hmotnost galaxií napravo, plus hmotnost horkého plynu nalevo je příliš malá na to, aby vytvářela dostatečnou přitažlivost, jenž by udržela horký plyn uvnitř galaktických kup. Ve skutečnosti současné nejlepší součty dokázaly najít pouhých 13 procent (!) celkové nezbytné hmoty. Oblouky gravitačních čoček viditelné na hloubkových snímcích z Hubblea též naznačují, že tyto kupy mají mnohem více hmoty, než přímo identifikují údaje z dalekohledů Chandra a Hubble. Astronomové vyvozují, že většina hmoty v kupách je tmavá hmota, neviditelná dokonce kombinovanýma dalekovidnýma očima těchto oběžných astrofyzikálních observatoří. Jaká je podstata této kosmické tmavé hmoty?

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Abell 2390, MS2137.3-2353


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »