Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al.,WFPC2, HST, NASA

Gravitace ohýbá světlo a umožňuje tak velkým galaxiím působit jako dalekohledy. Na tomto snímku zveřejněném z dalekohledu Hubble Space Telescope jsou téměř všechny jasné objekty galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a tak hustá, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo galaxií, které leží za ní. Výsledkem je, že mnohonásobné obrazy těchto galaxií pozadí jsou pokřivené do dlouhých slabých oblouků, prostým efektem čočky analogickým pozorování vzdálené pouliční lampy přes vinnou láhev. Samotná kupa galaxií Abell 2218 je asi tři miliardy světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla takového dalekohledu tvořeného hmotnou kupou nedávno astronomům umožnila objevit galaxii s rudým posuvem 5.58, což je dosud nejvzdálenější galaxie. Tato mladá galaxie, která ještě stále dospívá je slabě viditelná vpravo dole od jádra kupy.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »