Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al.,WFPC2, HST, NASA

Gravitace ohýbá světlo a umožňuje tak velkým galaxiím působit jako dalekohledy. Na tomto snímku zveřejněném z dalekohledu Hubble Space Telescope jsou téměř všechny jasné objekty galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a tak hustá, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo galaxií, které leží za ní. Výsledkem je, že mnohonásobné obrazy těchto galaxií pozadí jsou pokřivené do dlouhých slabých oblouků, prostým efektem čočky analogickým pozorování vzdálené pouliční lampy přes vinnou láhev. Samotná kupa galaxií Abell 2218 je asi tři miliardy světelných let daleko v severním souhvězdí Draka (Draco). Síla takového dalekohledu tvořeného hmotnou kupou nedávno astronomům umožnila objevit galaxii s rudým posuvem 5.58, což je dosud nejvzdálenější galaxie. Tato mladá galaxie, která ještě stále dospívá je slabě viditelná vpravo dole od jádra kupy.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Abell 2218


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »