Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární zář na Yukonu

Uznání: Yuichi Takasaka

Minulý týden byl dalším dobrým týdnem pro polární záře. Všechno začalo asi před dvěma týdny, když na Slunci explodovaly dva koronální výbuchy Coronal Mass Ejections. Kolem Země se 28. a 29. září přehnaly vlny elementárních částic a iontů a způsobily hodně polárních září. Před týdnem prošla Zemí překlápěcí rovina, která odděluje oblasti severních a jižních magnetických polí a zase vyvolala polární záře. Nahoře je jeden zvlášť dobrý obrázek jedné z takových polárních září z 1. října. Snímek byl pořízen z kanadského Yukonu, pod tmavými mraky jsou vidět světla města Whitehorse a zkroucená polární záře.

Štítky: Polární záře, Mračna, Yukon


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »