Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nově zrozená mlhovina Hen 1357

Uznání: M. Bobrowsky, NASA

Tento snímek dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje nejmladší známou planetární mlhovinu Hen 1357. Elegantní, jemné a symetrické křivky vnukají její populární jméno - mlhovina Rejnok. Pozorovánání v desetiletí po 1970 nedetekovala žádný mlhovinný materiál, ale tento snímek z března 1996 u mlhoviny Rejnok jasně ukazuje objevující se bubliny a prstence rázového a ionizovaného plynu. Plyn je nabíjen energií horkou centrální hvězdou, která jak je na konci svého života, tak dospívá do své závěrečné fáze bílého trpaslíka. Snímek také u mlhoviny ukazuje (asi na 10. hodině) doprovodnou hvězdu. Astronomové takovým složkám připisují komplexní tvary a prstence u této i mnoha dalších mlhovin. Tento kosmický infant je asi 130 krát větší než naše Sluneční soustava a ještě roste. Nachází se ve vzdálenosti 18000 světelných let v jižním souhvězdí Oltáře (Ara).

Štítky: Planetární mlhovina, Bílý trpaslík


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »