Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hejno hvězd

Uznání a copyright: Roger A. Hopkins

Do deseti světelných let kolem našeho osamoceného Slunce situovaného poblíž vnějšího spirálního ramene galaxie Mléčná dráha lze najít jen několik hvězd. Pokud by se ale naše Slunce nacházelo v hvězdokupě, tak by tentýž prostor mohly obývat tisíce hvězd. Jak by vypadala noční obloha v tak nahuštěném hvězdném sousedství? Když Roger Hopkins pořídil tento snímek v Montezuma National Wildlife Refuge v oblasti Finger Lakes na západě New Yorku v USA, tak jej napadla stejná myšlenka. Na pozadí klidného západu vyfotografoval hejno špačků. Potom s obrázkem manipuloval tak, že černé siluety ptáků změnil na bílé. Konečný obrázek výrazně připomíná podívanou v nadcházející noci přehuštěné oblohy v hvězdokupě.

Štítky: Hvězdokupa, Západ slunce, Planeta


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »