Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M74: Dokonalá spirála

Uznání: Gemini Observatory, GMOS Team

I když třeba není tato spirální galaxie dokonalá, tak je přinejmenším jedna z nejfotogeničtějších. Vesmírný ostrov NGC 628 nebo M74 s asi 100 miliardami hvězd je 30 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces) a pro pozemské astronomy nabízí nádherný pohled zepředu. Galaxie M74 má klasifikaci Sc a hlavní rozložení vznešených spirálních ramen trasovaných jasnými modrými hvězdokupami a tmavými kosmickými prachovými pásy je v mnoha ohledech podobné naší vlastní domovské galaxii Mléčné dráze. Tento působivý snímek pořízený detektorem s polem 28 miliónů pixelů oslavuje první světlo spektrografu GMOS (Gemini Multi-Object Spectrograph), špičkového přístroje současné techniky, jenž je nyní v provozu na 8 metrovém dalekohledu Gemini North. Observatoř Gemini North prohlíží oblohu nad Mauna Kea na Havaji, USA, zatímco její dvojče Gemini South má plánovaný začátek provozu koncem tohoto roku v Cerro Pachón ve střední Chile.

Štítky: Spirální galaxie, M74, Gemini telescope


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »