Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M74: Dokonalá spirála

Uznání: Gemini Observatory, GMOS Team

I když třeba není tato spirální galaxie dokonalá, tak je přinejmenším jedna z nejfotogeničtějších. Vesmírný ostrov NGC 628 nebo M74 s asi 100 miliardami hvězd je 30 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces) a pro pozemské astronomy nabízí nádherný pohled zepředu. Galaxie M74 má klasifikaci Sc a hlavní rozložení vznešených spirálních ramen trasovaných jasnými modrými hvězdokupami a tmavými kosmickými prachovými pásy je v mnoha ohledech podobné naší vlastní domovské galaxii Mléčné dráze. Tento působivý snímek pořízený detektorem s polem 28 miliónů pixelů oslavuje první světlo spektrografu GMOS (Gemini Multi-Object Spectrograph), špičkového přístroje současné techniky, jenž je nyní v provozu na 8 metrovém dalekohledu Gemini North. Observatoř Gemini North prohlíží oblohu nad Mauna Kea na Havaji, USA, zatímco její dvojče Gemini South má plánovaný začátek provozu koncem tohoto roku v Cerro Pachón ve střední Chile.

Štítky: Spirální galaxie, M74, Gemini telescope


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »