Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: Řetěz kráterů z roztrhané komety

Uznání: Galileo Project, Brown University, JPL, NASA

Tuto výraznou řadu 13 nahuštěných kráterů na jupiterově měsíci Ganymedu vyfotografovala v roce 1972 sonda Galileo. Snímek pokrývá oblast asi 120 mil (192km) širokou a řetěz kráterů protíná ostrou hranici mezi světlým a tmavým terénem. Co způsobilo tento kráterový řetěz? Pozoruhodné je, že průzkum Sluneční soustavy ukázal, že kráterové řetězy jako je tento nejsou ojedinělé, i když až do dramatické lekce komety Shoemaker-Levy 9 byly považovány za tajemné. V roce 1994 spousta pozemšťanů pozorovala, jak obří kusy této rozervané komety vrazily do samotného Jupitera v okázalé sérii po sobě jdoucích dopadů. Je velice pravděpodobné, že podobné roztrhané komety z ranné historie Sluneční soustavy jsou zodpovědné za tento a jiné kráterové řetězy.

Štítky: Kometa, Kráter, Ganymed, Crater chain


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »