Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: Řetěz kráterů z roztrhané komety

Uznání: Galileo Project, Brown University, JPL, NASA

Tuto výraznou řadu 13 nahuštěných kráterů na jupiterově měsíci Ganymedu vyfotografovala v roce 1972 sonda Galileo. Snímek pokrývá oblast asi 120 mil (192km) širokou a řetěz kráterů protíná ostrou hranici mezi světlým a tmavým terénem. Co způsobilo tento kráterový řetěz? Pozoruhodné je, že průzkum Sluneční soustavy ukázal, že kráterové řetězy jako je tento nejsou ojedinělé, i když až do dramatické lekce komety Shoemaker-Levy 9 byly považovány za tajemné. V roce 1994 spousta pozemšťanů pozorovala, jak obří kusy této rozervané komety vrazily do samotného Jupitera v okázalé sérii po sobě jdoucích dopadů. Je velice pravděpodobné, že podobné roztrhané komety z ranné historie Sluneční soustavy jsou zodpovědné za tento a jiné kráterové řetězy.

Štítky: Kometa, Kráter, Ganymed, Crater chain


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »