Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N132D a barvy v rentgenových paprsků

Uznání: SAO, CXC, NASA

Zbytek po supernově N132D předvádí na tomto ostrém, barevném rentgenovém snímku komplex struktur. Celkově jsou ale tyto kosmické trosky po explozivní smrti hmotné hvězdy tvoří překvapivě jednoduchý tvar koňské podkovy. N132D se nachází 180000 světelných let daleko ve Velkém Magelanově mračnu a rozpínající se zbytek má napříč asi 80 světelných let. Světlo z výbuchu supernovy, který ji vytvořil, dosáhlo planety Země před 3000 lety. Jak napozorovala oběžná observatoř Chandra, tak N132D i nadále vyzařuje rentgenové záření ze svého rázem stlačeného plynu, který se zahřál na milióny stupňů Celsia. Jelikož jsou rentgenové paprsky neviditelné, tak jsou rentgenová zobrazovací data z Chandry na tomto snímku reprezentována po přiřazení viditelných barev rentgenovému záření o různých energiích. Rentgenové paprsky s nízkou energií jsou v červených barvách, se střední energií jsou v zelených a vysoké energie jsou zobrazeny v modrých barvách. Takto zvolené barvy vytvářejí příjemný obrázek a také ukazují rentgenové záření ve stejném pořadí energií jako u fotonů viditelného světla, které jde od nízkých po vysoké energie jako červené, zelené a modré světlo.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky, N132d


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »