Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

N132D a barvy v rentgenových paprsků

Uznání: SAO, CXC, NASA

Zbytek po supernově N132D předvádí na tomto ostrém, barevném rentgenovém snímku komplex struktur. Celkově jsou ale tyto kosmické trosky po explozivní smrti hmotné hvězdy tvoří překvapivě jednoduchý tvar koňské podkovy. N132D se nachází 180000 světelných let daleko ve Velkém Magelanově mračnu a rozpínající se zbytek má napříč asi 80 světelných let. Světlo z výbuchu supernovy, který ji vytvořil, dosáhlo planety Země před 3000 lety. Jak napozorovala oběžná observatoř Chandra, tak N132D i nadále vyzařuje rentgenové záření ze svého rázem stlačeného plynu, který se zahřál na milióny stupňů Celsia. Jelikož jsou rentgenové paprsky neviditelné, tak jsou rentgenová zobrazovací data z Chandry na tomto snímku reprezentována po přiřazení viditelných barev rentgenovému záření o různých energiích. Rentgenové paprsky s nízkou energií jsou v červených barvách, se střední energií jsou v zelených a vysoké energie jsou zobrazeny v modrých barvách. Takto zvolené barvy vytvářejí příjemný obrázek a také ukazují rentgenové záření ve stejném pořadí energií jako u fotonů viditelného světla, které jde od nízkých po vysoké energie jako červené, zelené a modré světlo.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky, N132d


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »