Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neuvěřitelně se rozpínající Krab

Uznání: Courtesy Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, NSF

Krabí mlhovina je katalogizována jako M1, první ve slavném seznamu Charlese Messiera útvarů, které nejsou kometami. Krab je nyní opravdu znám jako zbytek po supernově, tedy jako rozpínající se mračno trosek z výbuchu hmotné hvězdy. Prudké zrození Kraba astronomové pozorovali v roce 1054. Dnes má mlhovina napříč asi 10 světelných let a nadále se rozpíná rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Rozpínání jasně demostruje tato animace přepínáním mezi dvěma snímky pořízenými s odstupem téměř 30 let. Menší Krab byl pořízen jako fotografický snímek v roce 1973 pomocí 4 metrového dalekohledu Kitt Peak National Observatory. Zvětšený Krab byl zaznamenán v tomto roce 0.4 m dalekohledem s digitální kamerou Návštěvnického střediska Kitt Peak. Oba snímky byly sesouhlaseny pomocí hvězd v pozadí.

Štítky: Zbytek supernovy, Krabí mlhovina, M1, Animated gif


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »