Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflexe světla hvězd

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mezihvězdná prachová zrna se často nachází v reflexivní "náladě". Mračna těchto prachových částic vedle jasných hvězd rozptylují krátké vlnové délky viditelného světla hvězd snadněji než dlouhé vlnové délky a tak vytváří nádherné modré reflekční mlhoviny. Astrofotograf Rob Gendler zde poskládal devět z těch více okázalých případů prašných, modrých hvězdných okolí. Počínaje horní řadou jsou zleva doprava NGC 1977 v Orionu, IC2118 (Hlava čarodějnice) a M78, také v Orionu. Ve střední řadě jsou M20 (Trifid), NGC 2264 v Jednorožci a IC405 (mlhovina Hořící hvězda). Vespod jsou NGC 2023 (vedle Koňské hlavy), NGC 7023 (Mlhovina Kosatec) a konečně jasná hvězda Merope obklopená závojem prachu (NGC 1435). Merope je jednou ze sedmi sester v Plejádách.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »