Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae: Hořící hvězda

Credit: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA, NSF

Je hvězda AE Aurigae v plamenech? Přestože objekt známý jako "hořící hvězda" je obklopen něčím co vypadá jako kouř, tak energii vytváří především nukleární fúzí, podobně jako jiné hvězdy. Oheň je definován jako rychlé molekulární zachycení kyslíku, jenž nastává jenom pokud je přítomen nezbytný kyslík, ale není důležitý v takovém vysokoenergetickém, nízkokyslíkovém prostředí jako jsou hvězdy. Materiál, který vypadá jako kouř je většinou mezihvězdný vodík, ale obsahuje kouři podobné tmavé filamenty (vlákna) uhlíkem bohatých prachových zrn. Oblast AE Aurigae byla zobrazena 0.9-metrovým dalekohledem KPNO a je k vidění nahoře ve falešných, ale reprezentativních barvách. Samotná hvězda AE Aurigae je velice jasná, mladá, modrá a je známá jako prchající hvězda, jelikož jak se zdá byla vyvržena z oblasti Mlhoviny v Orionu před zhruba 2.7 milionů let.

Štítky: Emisní mlhovina, AE Aurigae


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »