Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae: Hořící hvězda

Credit: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA, NSF

Je hvězda AE Aurigae v plamenech? Přestože objekt známý jako "hořící hvězda" je obklopen něčím co vypadá jako kouř, tak energii vytváří především nukleární fúzí, podobně jako jiné hvězdy. Oheň je definován jako rychlé molekulární zachycení kyslíku, jenž nastává jenom pokud je přítomen nezbytný kyslík, ale není důležitý v takovém vysokoenergetickém, nízkokyslíkovém prostředí jako jsou hvězdy. Materiál, který vypadá jako kouř je většinou mezihvězdný vodík, ale obsahuje kouři podobné tmavé filamenty (vlákna) uhlíkem bohatých prachových zrn. Oblast AE Aurigae byla zobrazena 0.9-metrovým dalekohledem KPNO a je k vidění nahoře ve falešných, ale reprezentativních barvách. Samotná hvězda AE Aurigae je velice jasná, mladá, modrá a je známá jako prchající hvězda, jelikož jak se zdá byla vyvržena z oblasti Mlhoviny v Orionu před zhruba 2.7 milionů let.

Štítky: Emisní mlhovina, AE Aurigae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »