Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisem

Uznání: W. Keel (U. Alabama, Tuscaloosa), Cerro Tololo, Chile

Obloha ve směru ke středu naší Galaxie je vyplněna širokou paletou nebeských zázraků. Mnohé jsou snadno vidět i triedrem. Mezi souhvězdí kolem galaktického středu patří Střelec (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). Mezi mlhoviny patří Messierovy objekty M8, M16, M17, M20 a Mlhovina dýmka. Mezi otevřené hvězdokupy patří M6, M7, M18, M21, M23, M24, M25. Kulové hvězdokupy zahrnují M9, M22, M28, M54, M69, M70. A nezapomeňte na Baadeho okno. Klikněte na fotografii a dostanete nepopsanou verzi.

Štítky: Galaktický střed, Mlhoviny, Hvězdokupy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »