Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisem

Uznání: W. Keel (U. Alabama, Tuscaloosa), Cerro Tololo, Chile

Obloha ve směru ke středu naší Galaxie je vyplněna širokou paletou nebeských zázraků. Mnohé jsou snadno vidět i triedrem. Mezi souhvězdí kolem galaktického středu patří Střelec (Sagittarius), Váhy (Libra), Štír (Scorpius), Štít (Scutum) a Hadonoš (Ophiuchus). Mezi mlhoviny patří Messierovy objekty M8, M16, M17, M20 a Mlhovina dýmka. Mezi otevřené hvězdokupy patří M6, M7, M18, M21, M23, M24, M25. Kulové hvězdokupy zahrnují M9, M22, M28, M54, M69, M70. A nezapomeňte na Baadeho okno. Klikněte na fotografii a dostanete nepopsanou verzi.

Štítky: Galaktický střed, Mlhoviny, Hvězdokupy


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »