Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v Trifidu

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustší než je jejich okolí, ale jsou svým nepřátelským okolím jsou pomalu erodovány pryč. Na snímku nahoře je viditelný konec obrovského plynového a prachového pilíře v mlhovině Trifid, opatřeným ještě menším, ven mířícím pilířem a neobvyklým výtryskem mířícím doleva. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy o nízké hmotnosti. Hvězda vedle konce malého pilíře se pomalu zbavuje svého akrečního plynu zářením z mnohem jasnější hvězdy, která se nachází už mimo snímek nahoře směrem nahoru doprava. Výtrysk dosahuje téměř jednoho světelného roku a bez vnějšího osvětlení by nebyl viditelný. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach tak se asi odkryje skrytý hvězdný zdroj tohoto výtrysku, možná v příštích 20 000 letech.

Štítky: Star-formation, Trifid Nebula


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »