Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v Trifidu

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustší než je jejich okolí, ale jsou svým nepřátelským okolím jsou pomalu erodovány pryč. Na snímku nahoře je viditelný konec obrovského plynového a prachového pilíře v mlhovině Trifid, opatřeným ještě menším, ven mířícím pilířem a neobvyklým výtryskem mířícím doleva. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy o nízké hmotnosti. Hvězda vedle konce malého pilíře se pomalu zbavuje svého akrečního plynu zářením z mnohem jasnější hvězdy, která se nachází už mimo snímek nahoře směrem nahoru doprava. Výtrysk dosahuje téměř jednoho světelného roku a bez vnějšího osvětlení by nebyl viditelný. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach tak se asi odkryje skrytý hvězdný zdroj tohoto výtrysku, možná v příštích 20 000 letech.

Štítky: Star-formation, Trifid Nebula


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »