Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pilíře a výtrysky v Trifidu

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustší než je jejich okolí, ale jsou svým nepřátelským okolím jsou pomalu erodovány pryč. Na snímku nahoře je viditelný konec obrovského plynového a prachového pilíře v mlhovině Trifid, opatřeným ještě menším, ven mířícím pilířem a neobvyklým výtryskem mířícím doleva. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy o nízké hmotnosti. Hvězda vedle konce malého pilíře se pomalu zbavuje svého akrečního plynu zářením z mnohem jasnější hvězdy, která se nachází už mimo snímek nahoře směrem nahoru doprava. Výtrysk dosahuje téměř jednoho světelného roku a bez vnějšího osvětlení by nebyl viditelný. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach tak se asi odkryje skrytý hvězdný zdroj tohoto výtrysku, možná v příštích 20 000 letech.

Štítky: Star-formation, Trifid Nebula


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »