Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok kosmologie skryté hmoty

Uznání: W. M. Keck Observatory, Mauna Kea Observatory

Žijeme ve vzrušující době, kdy lidstvo odkrývá charakter celého našeho vesmíru. Pátrání po kosmologickém pochopení nachází astronomy zvláště v tomto roce při hledání cesty v temnotách. Skrytá hmota a skrytá energie se stávají příjmanými neviditelnými složkami našeho vesmíru, podobně jako se kyslík a dusík staly pevně zavedenými neviditelnými složkami pozemského vzduchu. Při chápání podstaty a původu dříve neviditelného ovšem jenom právě opouštíme kosmologickou dobu temna. Poměrně neprozkoumané koncepty jako jsou vyšší prostorové dimenze, teorie strun pro fundamentální částice, kvintesence (prapodstata) a nové formy inflace, ty všechny aspirují na klíčovou roli v dokonalejší teorii. Pochopení neviditelného vzduchu vedlo k tak užitečným vynálezům jako je letadlo a kyslíková maska a tak možná že pochopení skryté hmoty a energie povede k ještě více okázalým a užitečným vynálezům. Tři z největších optických dalekohledů (Keck I, Keck II a Subaru) na snímku nahoře jsou připraveny se podívat zblízka do skrytého a vzdáleného vesmíru.

Štítky: Kosmologie, Dimensions


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »