Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok kosmologie skryté hmoty

Uznání: W. M. Keck Observatory, Mauna Kea Observatory

Žijeme ve vzrušující době, kdy lidstvo odkrývá charakter celého našeho vesmíru. Pátrání po kosmologickém pochopení nachází astronomy zvláště v tomto roce při hledání cesty v temnotách. Skrytá hmota a skrytá energie se stávají příjmanými neviditelnými složkami našeho vesmíru, podobně jako se kyslík a dusík staly pevně zavedenými neviditelnými složkami pozemského vzduchu. Při chápání podstaty a původu dříve neviditelného ovšem jenom právě opouštíme kosmologickou dobu temna. Poměrně neprozkoumané koncepty jako jsou vyšší prostorové dimenze, teorie strun pro fundamentální částice, kvintesence (prapodstata) a nové formy inflace, ty všechny aspirují na klíčovou roli v dokonalejší teorii. Pochopení neviditelného vzduchu vedlo k tak užitečným vynálezům jako je letadlo a kyslíková maska a tak možná že pochopení skryté hmoty a energie povede k ještě více okázalým a užitečným vynálezům. Tři z největších optických dalekohledů (Keck I, Keck II a Subaru) na snímku nahoře jsou připraveny se podívat zblízka do skrytého a vzdáleného vesmíru.

Štítky: Kosmologie, Dimensions


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »