Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok kosmologie skryté hmoty

Uznání: W. M. Keck Observatory, Mauna Kea Observatory

Žijeme ve vzrušující době, kdy lidstvo odkrývá charakter celého našeho vesmíru. Pátrání po kosmologickém pochopení nachází astronomy zvláště v tomto roce při hledání cesty v temnotách. Skrytá hmota a skrytá energie se stávají příjmanými neviditelnými složkami našeho vesmíru, podobně jako se kyslík a dusík staly pevně zavedenými neviditelnými složkami pozemského vzduchu. Při chápání podstaty a původu dříve neviditelného ovšem jenom právě opouštíme kosmologickou dobu temna. Poměrně neprozkoumané koncepty jako jsou vyšší prostorové dimenze, teorie strun pro fundamentální částice, kvintesence (prapodstata) a nové formy inflace, ty všechny aspirují na klíčovou roli v dokonalejší teorii. Pochopení neviditelného vzduchu vedlo k tak užitečným vynálezům jako je letadlo a kyslíková maska a tak možná že pochopení skryté hmoty a energie povede k ještě více okázalým a užitečným vynálezům. Tři z největších optických dalekohledů (Keck I, Keck II a Subaru) na snímku nahoře jsou připraveny se podívat zblízka do skrytého a vzdáleného vesmíru.

Štítky: Kosmologie, Dimensions


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2025 A6 Lemmon

Kometa jen tak sama mezi hvězdami.

Další informace »