Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství černé aurory

Uznání a copyright: Jan Curtis

Co způsobuje černou auroru? Tyto mezery v normální jasné polární záři jsou sice často pozorovány ale zřídka zkoumány. Nedávný výzkum s využitím údajů čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země nyní asi tajemství odhalil: černé aurory jsou ve skutečnosti anti-aurory. V normálních polárních zářích (aurorách) dopadají elektrony a/nebo převážně negativně nabité částice směrem k Zemi podél povrchů konstatního magnetického pole. Při dopadu ionizují zemskou atmosféru a působí jasnou záři. V černých anti-aurorách jsou ale negativně nabité částice ze zemské ionosféry odsávány podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti-aurory mohou dosahovat výše jak 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře je vidět, jak černá aurora rozděluje jasné aurory nad Fairbanks na Aljašce v USA.

Štítky: Polární záře, Anti-aurora, Black aurora


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »