Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství černé aurory

Uznání a copyright: Jan Curtis

Co způsobuje černou auroru? Tyto mezery v normální jasné polární záři jsou sice často pozorovány ale zřídka zkoumány. Nedávný výzkum s využitím údajů čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země nyní asi tajemství odhalil: černé aurory jsou ve skutečnosti anti-aurory. V normálních polárních zářích (aurorách) dopadají elektrony a/nebo převážně negativně nabité částice směrem k Zemi podél povrchů konstatního magnetického pole. Při dopadu ionizují zemskou atmosféru a působí jasnou záři. V černých anti-aurorách jsou ale negativně nabité částice ze zemské ionosféry odsávány podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti-aurory mohou dosahovat výše jak 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře je vidět, jak černá aurora rozděluje jasné aurory nad Fairbanks na Aljašce v USA.

Štítky: Polární záře, Anti-aurora, Black aurora


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »