Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství černé aurory

Uznání a copyright: Jan Curtis

Co způsobuje černou auroru? Tyto mezery v normální jasné polární záři jsou sice často pozorovány ale zřídka zkoumány. Nedávný výzkum s využitím údajů čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země nyní asi tajemství odhalil: černé aurory jsou ve skutečnosti anti-aurory. V normálních polárních zářích (aurorách) dopadají elektrony a/nebo převážně negativně nabité částice směrem k Zemi podél povrchů konstatního magnetického pole. Při dopadu ionizují zemskou atmosféru a působí jasnou záři. V černých anti-aurorách jsou ale negativně nabité částice ze zemské ionosféry odsávány podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti-aurory mohou dosahovat výše jak 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře je vidět, jak černá aurora rozděluje jasné aurory nad Fairbanks na Aljašce v USA.

Štítky: Polární záře, Anti-aurora, Black aurora


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »