Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství černé aurory

Uznání a copyright: Jan Curtis

Co způsobuje černou auroru? Tyto mezery v normální jasné polární záři jsou sice často pozorovány ale zřídka zkoumány. Nedávný výzkum s využitím údajů čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země nyní asi tajemství odhalil: černé aurory jsou ve skutečnosti anti-aurory. V normálních polárních zářích (aurorách) dopadají elektrony a/nebo převážně negativně nabité částice směrem k Zemi podél povrchů konstatního magnetického pole. Při dopadu ionizují zemskou atmosféru a působí jasnou záři. V černých anti-aurorách jsou ale negativně nabité částice ze zemské ionosféry odsávány podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti-aurory mohou dosahovat výše jak 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře je vidět, jak černá aurora rozděluje jasné aurory nad Fairbanks na Aljašce v USA.

Štítky: Polární záře, Anti-aurora, Black aurora


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »