Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

Tento úžasný letecký pohled ukazuje členité, sněhem pokryté vrcholy pohoří Himalájí v Nepálu. Sedmý nejvyšší vrchol planety, Dhaulagiri, je vysokým bodem na horizontu vlevo, zatímco v popředí leží jižní náhorní rovina Tibetu v Číně. Tento snímek nebyl ale přes svůj vzhled pořízen z dopravního letadla letícího ve výši 30 000 stop (10km). Místo toho byl pořízen 35mm kamerou s teleobjektivem posádkou Expedice 1 na palubě Mezinárodní kosmické stanice, jenž obíhá 200 námořních mil (370km) nad Zemí. Himalájské pohoří vytvořila na planetě Zemi desková tektonika kůry asi před 70 milióny lety, když se indická deska začala srážet s euroasijskou deskou. Zvedání Himalájí stále pokračuje, dnes rychlostí několika milimetrů za rok.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »