Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Himalájský horizont z vesmíru

Uznání: Expedition 1, ISS, EOL NASA

Tento úžasný letecký pohled ukazuje členité, sněhem pokryté vrcholy pohoří Himalájí v Nepálu. Sedmý nejvyšší vrchol planety, Dhaulagiri, je vysokým bodem na horizontu vlevo, zatímco v popředí leží jižní náhorní rovina Tibetu v Číně. Tento snímek nebyl ale přes svůj vzhled pořízen z dopravního letadla letícího ve výši 30 000 stop (10km). Místo toho byl pořízen 35mm kamerou s teleobjektivem posádkou Expedice 1 na palubě Mezinárodní kosmické stanice, jenž obíhá 200 námořních mil (370km) nad Zemí. Himalájské pohoří vytvořila na planetě Zemi desková tektonika kůry asi před 70 milióny lety, když se indická deska začala srážet s euroasijskou deskou. Zvedání Himalájí stále pokračuje, dnes rychlostí několika milimetrů za rok.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Himalayas


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »