Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice a raketoplán: Pohled ze zahrádky

Uznání a copyright: Ricardo Borba

Spousta nadšených pozorovatelů oblohy se znalostí kdy a kde se dívat bylo schopno spatřit Mezinárodní kosmickou stanici (International Space Station - ISS) jako jasnou hvězdu protínající soumrak. Ovšem s digitální kamerou a s malým dalekohledem jsou také možné obrázky a to docela k poznání. Astronom Ricardo Borba nabízí takový příklad raketoplánu Discovery připojeného k ISS nasnímaný v tomto srpnu z jeho zahrádky v Ottavě v Kanadě. Borba sledoval Zemi obíhající dvojici rukama osmi palcovým dalekohledem s digitální videokamerou. Nechtěný pohyb dalekohledu a atmosférické rozmazání způsobilo, že je většina políček nezřetelných, ale přesto nejlepší políčko z jeho videosekvence (vlevo) je úžasně ostré. Pro srovnání ještě vytvořil počítačem generovaný snímek (vpravo), jenž ukazuje přibližnou orientaci spojené konfigurace raketoplán/ISS založené na virtuálních 3D modelech k dispozici na webu.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice, Camera, Sts-105


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »