Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VDB 142 v Kefeu

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Nádherná kolekce prachových a plynných mlhovin v severní Mléčné dráze ji krášlí vysoko a nedaleko od souhvězdí Kefea (Cepheus). Tento snímek oblasti v barvách založených na astronomických filtrech zvýrazňuje hvězdy ponořené v kosmických mračnech podivných tvarů. Nedaleko slabé centrální hvězdy (9. mag.) na snímku se odráží světlo hvězd na prachových mračnech a vytváří namodralou reflekční mlhovinu katalogizovanou v roce 1966 jako VDB 142. Jasná červená v oblasti emisní mlhoviny ukazuje na přítomnost mračen atomárního vodíku. Vodíkové atomy zbavené elektronů neviditelným ultrafialovým světlem při rekombinaci atomů s elektrony emitují charakteristické červené viditelné světlo. Proti jasnému pozadí je vidět silueta tmavé mlhoviny dozadu ubíhajícího zakrývajícího prachu. Tyto mlhoviny leží ve velkém komplexu mladých hvězd IC 1396 ve vzdálenosti 3000 světelných let od Země.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Vdb142


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »