Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: Adrienne Cool (SFSU) et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co zůstane po srážce hvězd? Pro zodpovězení této otázky astronomové studovali středy hmotných kup hvězd v naší Galaxii Mléčná dráha. Ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri, jsou hvězdy nahuštěny 10000 krát více než u našeho Slunce. Na snímku nahoře kosmický dalekohled Hubble Space Telescope rozlišil jednotlivé hvězdy v samotném středu Omega Centauri. Je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových hvězd, které jsou rudými obry a sem tam modré hvězdy. Pokud dojde ke srážce dvou hvězd, tak buď splynou a vytvoří jednu hmotnější hvězdu a nebo se zachytí a vytvoří novou dvojhvězdnou soustavu. Blízké dvojhvězdy se ovlivňují navzájem a někdy vyzařují ultrafialové nebo rentgenové světlo jak plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní doprovodné složky jakou je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda. Dvě takové dvojhvězdy byly nyní nalezeny ve středu Omega Centauri. Hvězdokupa se nachází asi 15000 světelných let daleko a je viditelná v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »