Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: Adrienne Cool (SFSU) et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co zůstane po srážce hvězd? Pro zodpovězení této otázky astronomové studovali středy hmotných kup hvězd v naší Galaxii Mléčná dráha. Ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri, jsou hvězdy nahuštěny 10000 krát více než u našeho Slunce. Na snímku nahoře kosmický dalekohled Hubble Space Telescope rozlišil jednotlivé hvězdy v samotném středu Omega Centauri. Je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových hvězd, které jsou rudými obry a sem tam modré hvězdy. Pokud dojde ke srážce dvou hvězd, tak buď splynou a vytvoří jednu hmotnější hvězdu a nebo se zachytí a vytvoří novou dvojhvězdnou soustavu. Blízké dvojhvězdy se ovlivňují navzájem a někdy vyzařují ultrafialové nebo rentgenové světlo jak plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní doprovodné složky jakou je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda. Dvě takové dvojhvězdy byly nyní nalezeny ve středu Omega Centauri. Hvězdokupa se nachází asi 15000 světelných let daleko a je viditelná v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »