Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: Adrienne Cool (SFSU) et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co zůstane po srážce hvězd? Pro zodpovězení této otázky astronomové studovali středy hmotných kup hvězd v naší Galaxii Mléčná dráha. Ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri, jsou hvězdy nahuštěny 10000 krát více než u našeho Slunce. Na snímku nahoře kosmický dalekohled Hubble Space Telescope rozlišil jednotlivé hvězdy v samotném středu Omega Centauri. Je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových hvězd, které jsou rudými obry a sem tam modré hvězdy. Pokud dojde ke srážce dvou hvězd, tak buď splynou a vytvoří jednu hmotnější hvězdu a nebo se zachytí a vytvoří novou dvojhvězdnou soustavu. Blízké dvojhvězdy se ovlivňují navzájem a někdy vyzařují ultrafialové nebo rentgenové světlo jak plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní doprovodné složky jakou je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda. Dvě takové dvojhvězdy byly nyní nalezeny ve středu Omega Centauri. Hvězdokupa se nachází asi 15000 světelných let daleko a je viditelná v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »