Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: Adrienne Cool (SFSU) et al., Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Co zůstane po srážce hvězd? Pro zodpovězení této otázky astronomové studovali středy hmotných kup hvězd v naší Galaxii Mléčná dráha. Ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri, jsou hvězdy nahuštěny 10000 krát více než u našeho Slunce. Na snímku nahoře kosmický dalekohled Hubble Space Telescope rozlišil jednotlivé hvězdy v samotném středu Omega Centauri. Je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových hvězd, které jsou rudými obry a sem tam modré hvězdy. Pokud dojde ke srážce dvou hvězd, tak buď splynou a vytvoří jednu hmotnější hvězdu a nebo se zachytí a vytvoří novou dvojhvězdnou soustavu. Blízké dvojhvězdy se ovlivňují navzájem a někdy vyzařují ultrafialové nebo rentgenové světlo jak plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní doprovodné složky jakou je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda. Dvě takové dvojhvězdy byly nyní nalezeny ve středu Omega Centauri. Hvězdokupa se nachází asi 15000 světelných let daleko a je viditelná v souhvězdí Kentaura (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »