Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy planet

Uznání a copyright: Joe Orman

Tento pohled na stopy planet, kterých je zrovna plná obloha vytvořil 3. května astrofotograf Joe Orman svojí kamerou na umístěnou stativu na planetě Zemi poblíž města Maricopa, Arizona, USA. Nejprve uskupení zachytil expozicí v délce 20 sekund a zaznamenal tak polohy jasných planet a hvězd. Pak na pět minut zakryl objektiv kamery a poté exponoval stejný snímek 45 minut a tak vytvořil jemné oblouky stop nebeských tuláků, jak je rotace Země unášela k západnímu obzoru. Ty planety, tedy Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, ještě pořád září na západní obloze po západu, ale pozorovatelé oblohy, kteří by chtěli uvidět Merkura by si měli pospíšit. Merkur začíná večer nejblíže k horizontu, zde je vidět právě nad širokou jasnou stopou vlevo od Venuše a v nádcházejících dnech Merkur jako první zcela opustí večerní oblohu jak se posune blíže k zapadajícímu Slunci. Venuše a Mars se dnešní noci zdají velice blízko sebe, dělí je jen pouhá třetina stupně.

Štítky: Planety, Stopy hvězd, Planet conjunction 2002, Mouse over


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »