Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený vzhled Saturna z výletní lodi Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární výletní lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně stínovanému obrazu tohoto nádherného plynného obra s prstenci. Obrázek zpracovaný pro projekt Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a přestavuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, bouřemi, prstenci skoro jen z profilu a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Ovšem na jediné přilétající lodi, sondě Cassini, nejsou žádná sedadla k mání. Sonda Cassini prolétla kolem Jupitera při změně milénia a svůj přílet k Saturnu plánuje na rok 2004. Po dlouhém výletu k světu vzdáleném 1400 miliónů kilometrů od Slunce, bude Cassini cestovat Saturnovým systémem a provádět dálkový automatický výzkum s pomocí softwaru a přístrojů navržených obyvateli planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »