Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený vzhled Saturna z výletní lodi Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární výletní lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně stínovanému obrazu tohoto nádherného plynného obra s prstenci. Obrázek zpracovaný pro projekt Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a přestavuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, bouřemi, prstenci skoro jen z profilu a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Ovšem na jediné přilétající lodi, sondě Cassini, nejsou žádná sedadla k mání. Sonda Cassini prolétla kolem Jupitera při změně milénia a svůj přílet k Saturnu plánuje na rok 2004. Po dlouhém výletu k světu vzdáleném 1400 miliónů kilometrů od Slunce, bude Cassini cestovat Saturnovým systémem a provádět dálkový automatický výzkum s pomocí softwaru a přístrojů navržených obyvateli planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »