Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený vzhled Saturna z výletní lodi Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární výletní lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně stínovanému obrazu tohoto nádherného plynného obra s prstenci. Obrázek zpracovaný pro projekt Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a přestavuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, bouřemi, prstenci skoro jen z profilu a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Ovšem na jediné přilétající lodi, sondě Cassini, nejsou žádná sedadla k mání. Sonda Cassini prolétla kolem Jupitera při změně milénia a svůj přílet k Saturnu plánuje na rok 2004. Po dlouhém výletu k světu vzdáleném 1400 miliónů kilometrů od Slunce, bude Cassini cestovat Saturnovým systémem a provádět dálkový automatický výzkum s pomocí softwaru a přístrojů navržených obyvateli planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »