Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený vzhled Saturna z výletní lodi Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární výletní lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně stínovanému obrazu tohoto nádherného plynného obra s prstenci. Obrázek zpracovaný pro projekt Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a přestavuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, bouřemi, prstenci skoro jen z profilu a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Ovšem na jediné přilétající lodi, sondě Cassini, nejsou žádná sedadla k mání. Sonda Cassini prolétla kolem Jupitera při změně milénia a svůj přílet k Saturnu plánuje na rok 2004. Po dlouhém výletu k světu vzdáleném 1400 miliónů kilometrů od Slunce, bude Cassini cestovat Saturnovým systémem a provádět dálkový automatický výzkum s pomocí softwaru a přístrojů navržených obyvateli planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »