Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přirozený vzhled Saturna z výletní lodi Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli uvidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární výletní lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně stínovanému obrazu tohoto nádherného plynného obra s prstenci. Obrázek zpracovaný pro projekt Hubble Heritage se záměrně vyhýbá zdůrazňování barevných kontrastů a přestavuje přirozený vzhled Saturna s oblačnými pásy, bouřemi, prstenci skoro jen z profilu a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu planetárního disku. Ovšem na jediné přilétající lodi, sondě Cassini, nejsou žádná sedadla k mání. Sonda Cassini prolétla kolem Jupitera při změně milénia a svůj přílet k Saturnu plánuje na rok 2004. Po dlouhém výletu k světu vzdáleném 1400 miliónů kilometrů od Slunce, bude Cassini cestovat Saturnovým systémem a provádět dálkový automatický výzkum s pomocí softwaru a přístrojů navržených obyvateli planety Země.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »