Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okraj mlhoviny Helix

Uznání: R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Astronomové byly schopni při výzkumu vnitřního okraje mlhoviny Helix (řecky spirála) kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vytvořit tento pozoruhodný obraz bohatý na podrobnosti exotického prostředí. Tato planetární mlhovina vznikla při skoro závěreční fázi života slunci podobné hvězdy a skládá z obálek plynu vyvrhovaného horkou centrální hvězdou. Atomy plynu, zbavené elektronů ultrafialovým zářením centrální hvězdy, vyzařují světlo na charakteristických energiích, což umožňuje určit jednotlivé chemické prvky. Na tomto snímku reprezentuje emisi dusíku červená barva, emisi vodíku zelená a emisi kyslíku modrá. Vnitřní okraj mlhoviny Helix, též známé jako NGC 7293, se nachází směrem k centrální hvězdě, zde vpravo dole. V blízkosti vnitřního okraje jsou jasně vidět kometární uzlíky prstovitého tvaru.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »