Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okraj mlhoviny Helix

Uznání: R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Astronomové byly schopni při výzkumu vnitřního okraje mlhoviny Helix (řecky spirála) kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vytvořit tento pozoruhodný obraz bohatý na podrobnosti exotického prostředí. Tato planetární mlhovina vznikla při skoro závěreční fázi života slunci podobné hvězdy a skládá z obálek plynu vyvrhovaného horkou centrální hvězdou. Atomy plynu, zbavené elektronů ultrafialovým zářením centrální hvězdy, vyzařují světlo na charakteristických energiích, což umožňuje určit jednotlivé chemické prvky. Na tomto snímku reprezentuje emisi dusíku červená barva, emisi vodíku zelená a emisi kyslíku modrá. Vnitřní okraj mlhoviny Helix, též známé jako NGC 7293, se nachází směrem k centrální hvězdě, zde vpravo dole. V blízkosti vnitřního okraje jsou jasně vidět kometární uzlíky prstovitého tvaru.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »