Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okraj mlhoviny Helix

Uznání: R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Astronomové byly schopni při výzkumu vnitřního okraje mlhoviny Helix (řecky spirála) kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vytvořit tento pozoruhodný obraz bohatý na podrobnosti exotického prostředí. Tato planetární mlhovina vznikla při skoro závěreční fázi života slunci podobné hvězdy a skládá z obálek plynu vyvrhovaného horkou centrální hvězdou. Atomy plynu, zbavené elektronů ultrafialovým zářením centrální hvězdy, vyzařují světlo na charakteristických energiích, což umožňuje určit jednotlivé chemické prvky. Na tomto snímku reprezentuje emisi dusíku červená barva, emisi vodíku zelená a emisi kyslíku modrá. Vnitřní okraj mlhoviny Helix, též známé jako NGC 7293, se nachází směrem k centrální hvězdě, zde vpravo dole. V blízkosti vnitřního okraje jsou jasně vidět kometární uzlíky prstovitého tvaru.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »