Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okraj mlhoviny Helix

Uznání: R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Astronomové byly schopni při výzkumu vnitřního okraje mlhoviny Helix (řecky spirála) kamerou Wide Field Planetary Camera 2 kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vytvořit tento pozoruhodný obraz bohatý na podrobnosti exotického prostředí. Tato planetární mlhovina vznikla při skoro závěreční fázi života slunci podobné hvězdy a skládá z obálek plynu vyvrhovaného horkou centrální hvězdou. Atomy plynu, zbavené elektronů ultrafialovým zářením centrální hvězdy, vyzařují světlo na charakteristických energiích, což umožňuje určit jednotlivé chemické prvky. Na tomto snímku reprezentuje emisi dusíku červená barva, emisi vodíku zelená a emisi kyslíku modrá. Vnitřní okraj mlhoviny Helix, též známé jako NGC 7293, se nachází směrem k centrální hvězdě, zde vpravo dole. V blízkosti vnitřního okraje jsou jasně vidět kometární uzlíky prstovitého tvaru.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Helix, NGC 7293


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »