Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé kamenné prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Co způsobilo tento bílý skalní útvar na Marsu? Navzdory zmatení možností, že mohlo jít o solné depozity po vyschnutí dna starodávného jezera, tak podrobné studie těchto prstů nyní ukazují mnohem přízemnější původ: vulkanický popel. Studium přesné barvy útvaru ukázalo na vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál erodoval z okolní oblasti a ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě, což odpovídá hypotéze s popele. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje neobvyklá tmavost písku. Snímek nahoře pořídil přístroj Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey, která nyní obíhá kolem Marsu. Snímek zabírá asi 10 kilometrů uvnitř mnohem většího kráteru.

Štítky: Mars, White rocks


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »