Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé kamenné prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Co způsobilo tento bílý skalní útvar na Marsu? Navzdory zmatení možností, že mohlo jít o solné depozity po vyschnutí dna starodávného jezera, tak podrobné studie těchto prstů nyní ukazují mnohem přízemnější původ: vulkanický popel. Studium přesné barvy útvaru ukázalo na vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál erodoval z okolní oblasti a ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě, což odpovídá hypotéze s popele. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje neobvyklá tmavost písku. Snímek nahoře pořídil přístroj Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey, která nyní obíhá kolem Marsu. Snímek zabírá asi 10 kilometrů uvnitř mnohem většího kráteru.

Štítky: Mars, White rocks


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »