Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé kamenné prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Co způsobilo tento bílý skalní útvar na Marsu? Navzdory zmatení možností, že mohlo jít o solné depozity po vyschnutí dna starodávného jezera, tak podrobné studie těchto prstů nyní ukazují mnohem přízemnější původ: vulkanický popel. Studium přesné barvy útvaru ukázalo na vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál erodoval z okolní oblasti a ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě, což odpovídá hypotéze s popele. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje neobvyklá tmavost písku. Snímek nahoře pořídil přístroj Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey, která nyní obíhá kolem Marsu. Snímek zabírá asi 10 kilometrů uvnitř mnohem většího kráteru.

Štítky: Mars, White rocks


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »