Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé kamenné prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Co způsobilo tento bílý skalní útvar na Marsu? Navzdory zmatení možností, že mohlo jít o solné depozity po vyschnutí dna starodávného jezera, tak podrobné studie těchto prstů nyní ukazují mnohem přízemnější původ: vulkanický popel. Studium přesné barvy útvaru ukázalo na vulkanický původ. Zdá se, že světlý materiál erodoval z okolní oblasti a ukazuje na substanci o velmi nízké hustotě, což odpovídá hypotéze s popele. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje neobvyklá tmavost písku. Snímek nahoře pořídil přístroj Thermal Emission Imaging System na sondě Mars Odyssey, která nyní obíhá kolem Marsu. Snímek zabírá asi 10 kilometrů uvnitř mnohem většího kráteru.

Štítky: Mars, White rocks


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »