Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé kameny v Údolí smrti

Uznání a copyright: Joe Orman

Jak to že tak velké kameny skončily v tomto podivném terénu? Údolí smrti v Kalifornii v USA se zdá být jedním z nejneobvyklejších míst zde na Zemi. Nachází se tam vysušené dno jezera nazývané Racetrack Playa, které je skoro dokonale ploché s podivnými vyjímkami několika velice velkých kamenů, z nichž je jeden na snímku nahoře. Rovinatost a textura velké pláně sloužící jako závodní dráha jsou sice fascinující, ale nejsou vědeckou hádankou. Jsou způsobeny tekoucím blátem a následným vyschnutím a popraskáním po velkých deštích. Ovšem teprve nedávno byla nabídnuta životaschopná vědecká hypotéza, která vysvětluje jak skončily 300kilogramové balvany skoro uprostřed tak velké rovné plochy. Jak se už naneštěstí ve vědě často stává, tak zdánlivě surealistický problém končí poměrně obyčejným vysvětlením. Ukazuje se, že silné větry po dešti mohou tlačit i těžké balvany přes momentálně kluzké dno jezera.

Štítky: Death Valley, Racetrack Plaza


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »