Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety nad Stonehenge

Uznání a copyright: Philip Perkins

Čtyři tisíce let starý monument postavený Slunci, Stonehenge, poskytuje správné prostředí pro tento nádherný snímek seskupení dětí Slunce na obloze planety Země. Zatímco masivní kamenná struktura pochází z období kolem roku 2000 před Kristem, tak toto uskupení viditelných planet bylo zachyceno před pouhými několika dny 4. května 2002 po Kristu. Vlevo nahoře nejvýše nad horizontem stojí jasný Jupiter. Těsně nad kameny poblíž středu obrázku se nachází výrazný, skoro rovnostranný trojúhelník tvořený Saturnem (vlevo), Marsem (nahoře) a Venuší (vpravo). Se září zapadajícího Slunce bojuje Merkur, kterého lze spatřit nejblíže k horizontu vpravo dole od planetární triády. Příležitostní pozorovatelé oblohy si budou moci i nadále snadno vychutnat jake se k tomuto pomalu se posouvajícímu planetárnímu seskupení od pondělí 13. května připojí mladý srpek Měsíce.

Štítky: Planety, Planet conjunction, Stonehenge


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »