Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn v ultrafialovém světle

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci to byl docela klidný den. Snímek nahoře ale ukazuje, že i během dnů, kdy se nic neděje je sluneční povrch rušným místem. Poměrně chladné tmavé oblasti zobrazené v ultrafialovém světle mají teploty tisíce stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který proudí kolem slunečních skvrn, má teplotu více jak milión stupňů Celsia. Příčina vysokých teplot je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září roku 2000 a pak se během několika týdnů rozpadla.

Štítky: Sluneční skvrny, Ultrafialový, TRACE


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »