Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn v ultrafialovém světle

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci to byl docela klidný den. Snímek nahoře ale ukazuje, že i během dnů, kdy se nic neděje je sluneční povrch rušným místem. Poměrně chladné tmavé oblasti zobrazené v ultrafialovém světle mají teploty tisíce stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který proudí kolem slunečních skvrn, má teplotu více jak milión stupňů Celsia. Příčina vysokých teplot je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září roku 2000 a pak se během několika týdnů rozpadla.

Štítky: Sluneční skvrny, Ultrafialový, TRACE


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »