Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn v ultrafialovém světle

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci to byl docela klidný den. Snímek nahoře ale ukazuje, že i během dnů, kdy se nic neděje je sluneční povrch rušným místem. Poměrně chladné tmavé oblasti zobrazené v ultrafialovém světle mají teploty tisíce stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který proudí kolem slunečních skvrn, má teplotu více jak milión stupňů Celsia. Příčina vysokých teplot je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září roku 2000 a pak se během několika týdnů rozpadla.

Štítky: Sluneční skvrny, Ultrafialový, TRACE


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »