Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn v ultrafialovém světle

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci to byl docela klidný den. Snímek nahoře ale ukazuje, že i během dnů, kdy se nic neděje je sluneční povrch rušným místem. Poměrně chladné tmavé oblasti zobrazené v ultrafialovém světle mají teploty tisíce stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který proudí kolem slunečních skvrn, má teplotu více jak milión stupňů Celsia. Příčina vysokých teplot je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září roku 2000 a pak se během několika týdnů rozpadla.

Štítky: Sluneční skvrny, Ultrafialový, TRACE


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slun.skvrna AR3590

AR3590

Další informace »