Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky ze slunečních skvrn v ultrafialovém světle

Uznání: TRACE Project, NASA

Na Slunci to byl docela klidný den. Snímek nahoře ale ukazuje, že i během dnů, kdy se nic neděje je sluneční povrch rušným místem. Poměrně chladné tmavé oblasti zobrazené v ultrafialovém světle mají teploty tisíce stupňů Celsia. Poblíž horizontu je jako jasná oblast vidět velká skupina slunečních skvrn AR 9169. Jasný zářící plyn, který proudí kolem slunečních skvrn, má teplotu více jak milión stupňů Celsia. Příčina vysokých teplot je neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, které vedou sluneční plazmu. Skupina slunečních skvrn AR 9169 přešla přes Slunce v září roku 2000 a pak se během několika týdnů rozpadla.

Štítky: Sluneční skvrny, Ultrafialový, TRACE


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »