Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smog nad New Yorkem

Uznání: STS-92 Crew, NASA

Co není hezké na snímku nahoře? Jedním slovem: smog. Aktuální snímek New Yorku vyfotografoval v říjnu 2000 hned po západu Slunce z oběžné dráhy raketoplán Discovery. Jsou vidět zlatavé odlesky slunečního světla ze dvou Velkých jezer (Erie a Ontario) a z několika Prstových jezer. Mezi mračny nahoře a dole při zemi je ale uvěznená vrstva smogu. Smog je většinou obsahuje ozon, ale může obsahovat také malé množství prchavých organických složek. Na rozdíl od "dobrého smogu" v horní atmosféře je "špatný smog" při zemi většinou vytvářen lidmi. Ozón v horní atmosféře zpátky odráží škodlivé ultrafilové záření, ale když se objevuje při zemi, tak může být vdechován. Studium smogu bude nadále pokračovat se zaměřením na to, jak se vyvíjí a jak ovlivňuje lidské zdraví.

Štítky: Země, Smog, Pollution


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »