Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený a fialový sluneční sloup

Uznání a copyright: Jim Kirkpatrick & Brigitte Heiter-Kirkpatrick

Někdy je neznámo krásné. V únoru 2000 si dva amatérští fotografové všimli u jezera Tahoe v Nevadě neobvykle červeného sloupu světla, jenž tajemně vystupoval ze zapadajícího slunce. V několika příštích minutách dokázali sloup a fotogenický západ zachytit na film. Na snímku nahoře je vidět červený sloup nad klidným jezerem Tahoe a sněhem pokrytými horami ve Státním parku Lake Tahoe-Nevada. Později se poučili, že tajemný sloupec je Sluneční sloup, jev, kdy se sluneční světlo odráží od vzdálených padajících ledových krystalků.

Štítky: Západ slunce, Sun Pillar


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk

2. dubna 2026 ve 4:11 ráno nastal takzvaný růžový úplněk

Další informace »