Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod sluneční skvrnou

Uznání: MDI, SOHO Consortium, ESA, NASA

O slunečních skvrnách na slunečním povrchu je známo, že jsou to tmavé oblasti o velikosti planet s intenzivními magnetickými poli. Ale co leží pod nimi? S využitím pozorování z Michelson Dopplerova zobrazovacího přístroje MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO astronomové odvodili tento prvotřídní obraz toku materiálu hned pod viditelnou sluneční skvrnou. Údaje MDI ukazují, že bezprostředně pod sluneční skvrnou existuje silný přítokový proud, nahoře označený tmavými šipkami. Tento sbíhavý spodní protiproud pulzuje podpovrchový materiál do skvrny a chrání koncentrovaná magnetická pole od rozlétnutí, podobně jak u odpudivých pólů železných magnetů. Zdá se, že taková konfigurace odvádí normální tok plazmy vybublávající ze slunečního nitra a vytváří sebe udržující sluneční skvrnu. Přístroj MDI dokáže zkoumat vlastnosti slunečního nitra pomocí detekce pohybů tvořených zvukovými vlnami, když interakují se slunečním povrchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Mdi


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »