Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod sluneční skvrnou

Uznání: MDI, SOHO Consortium, ESA, NASA

O slunečních skvrnách na slunečním povrchu je známo, že jsou to tmavé oblasti o velikosti planet s intenzivními magnetickými poli. Ale co leží pod nimi? S využitím pozorování z Michelson Dopplerova zobrazovacího přístroje MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO astronomové odvodili tento prvotřídní obraz toku materiálu hned pod viditelnou sluneční skvrnou. Údaje MDI ukazují, že bezprostředně pod sluneční skvrnou existuje silný přítokový proud, nahoře označený tmavými šipkami. Tento sbíhavý spodní protiproud pulzuje podpovrchový materiál do skvrny a chrání koncentrovaná magnetická pole od rozlétnutí, podobně jak u odpudivých pólů železných magnetů. Zdá se, že taková konfigurace odvádí normální tok plazmy vybublávající ze slunečního nitra a vytváří sebe udržující sluneční skvrnu. Přístroj MDI dokáže zkoumat vlastnosti slunečního nitra pomocí detekce pohybů tvořených zvukovými vlnami, když interakují se slunečním povrchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Mdi


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »