Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod sluneční skvrnou

Uznání: MDI, SOHO Consortium, ESA, NASA

O slunečních skvrnách na slunečním povrchu je známo, že jsou to tmavé oblasti o velikosti planet s intenzivními magnetickými poli. Ale co leží pod nimi? S využitím pozorování z Michelson Dopplerova zobrazovacího přístroje MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO astronomové odvodili tento prvotřídní obraz toku materiálu hned pod viditelnou sluneční skvrnou. Údaje MDI ukazují, že bezprostředně pod sluneční skvrnou existuje silný přítokový proud, nahoře označený tmavými šipkami. Tento sbíhavý spodní protiproud pulzuje podpovrchový materiál do skvrny a chrání koncentrovaná magnetická pole od rozlétnutí, podobně jak u odpudivých pólů železných magnetů. Zdá se, že taková konfigurace odvádí normální tok plazmy vybublávající ze slunečního nitra a vytváří sebe udržující sluneční skvrnu. Přístroj MDI dokáže zkoumat vlastnosti slunečního nitra pomocí detekce pohybů tvořených zvukovými vlnami, když interakují se slunečním povrchem.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Sluneční skvrna, Mdi


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »