Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa SOHO 367: Sluneční blížič

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA
Montage courtesy P. Vantuyne

V historii nejplodnější přístroj na objevování komet se je na palubě slunce-sledující sondy SOHO, 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci od planety Země. Samozřejmě, že většina těchto SOHO komet byli sluneční blížiči - jako ta vyobrazená v dramatické montáži nahoře. Tři políčka pořízená s hodinovým odstupem 23.října ukazují jasnou kometu SOHO 367 jak se hrouží vůči ohnivému slunečnímu povrchu se svým ohonem proudícím pryč od Slunce, a nachází se hned za levou polovinou. Každý panel zabírá ve vzdálenosti asi jeden milión kilometrů od Slunce. Ohon komety roste odspodu nahoru jak intenzivnější sluneční radiace zahřívá zmrzlý kometární materiál a vzrůstá odtok plynu a prachu. O blížičích se vzhledem k jejich oběžným drahám předpokládá, že patří do rodiny komet tvořené rozpadem jediné mnohem větší komety. Shodou okolností byl tento blížič objeven krátce poté, co aktivní oblasti na slunci vyvrhly oblaka energetických částic, stejných jako ty, které vyvolaly nedávné spektakulární aurorální bouře. A stejně jako doposud všechny sluneční blížiče SOHO, tak ani u komety číslo 367 nebylo pozorováno, že by přežila těsné přiblížení ke Slunci.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »