Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa SOHO 367: Sluneční blížič

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA
Montage courtesy P. Vantuyne

V historii nejplodnější přístroj na objevování komet se je na palubě slunce-sledující sondy SOHO, 1.5 miliónů kilometrů směrem ke Slunci od planety Země. Samozřejmě, že většina těchto SOHO komet byli sluneční blížiči - jako ta vyobrazená v dramatické montáži nahoře. Tři políčka pořízená s hodinovým odstupem 23.října ukazují jasnou kometu SOHO 367 jak se hrouží vůči ohnivému slunečnímu povrchu se svým ohonem proudícím pryč od Slunce, a nachází se hned za levou polovinou. Každý panel zabírá ve vzdálenosti asi jeden milión kilometrů od Slunce. Ohon komety roste odspodu nahoru jak intenzivnější sluneční radiace zahřívá zmrzlý kometární materiál a vzrůstá odtok plynu a prachu. O blížičích se vzhledem k jejich oběžným drahám předpokládá, že patří do rodiny komet tvořené rozpadem jediné mnohem větší komety. Shodou okolností byl tento blížič objeven krátce poté, co aktivní oblasti na slunci vyvrhly oblaka energetických částic, stejných jako ty, které vyvolaly nedávné spektakulární aurorální bouře. A stejně jako doposud všechny sluneční blížiče SOHO, tak ani u komety číslo 367 nebylo pozorováno, že by přežila těsné přiblížení ke Slunci.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce, SOHO


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »