Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční prach a izolační páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc zaprášený? Na Zemi horniny zvětrávají působením větru a vody a vytváří půdu a písek. Na Měsíci během dlouhé historie bombardování mikrometeority odstřílely skalnatý povrch a vytvořily vrstvu prachovité měsíční půdy nebo regolitu. Tento měsíční regolit by mohl být vědeckou a průmyslovou bonanzou. Ovšem pro astronauty z Apolla a jejich zařízení, byl všepronikající, jemný, zrnitý prach jednoznačně problém. V prosinci 1972 potřebovali na měsíčním povrchu astronauté Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan opravit blatníky svého lunar roveru v úsilí držet gejzíry prachu od sebe a jejich nářadí. Tento snímek ukazuje kolo a blatník jejich prachem pokrytého roveru spolu s geniální aplikací přebytečných map, svorek a šedého proužku "izolační pásky".

Štítky: Měsíc, Prach, Měsíční povrch, Izolační páska?, Regolit


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »