Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční prach a izolační páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc zaprášený? Na Zemi horniny zvětrávají působením větru a vody a vytváří půdu a písek. Na Měsíci během dlouhé historie bombardování mikrometeority odstřílely skalnatý povrch a vytvořily vrstvu prachovité měsíční půdy nebo regolitu. Tento měsíční regolit by mohl být vědeckou a průmyslovou bonanzou. Ovšem pro astronauty z Apolla a jejich zařízení, byl všepronikající, jemný, zrnitý prach jednoznačně problém. V prosinci 1972 potřebovali na měsíčním povrchu astronauté Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan opravit blatníky svého lunar roveru v úsilí držet gejzíry prachu od sebe a jejich nářadí. Tento snímek ukazuje kolo a blatník jejich prachem pokrytého roveru spolu s geniální aplikací přebytečných map, svorek a šedého proužku "izolační pásky".

Štítky: Měsíc, Prach, Měsíční povrch, Izolační páska?, Regolit


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »