Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder

Zemský svit, také známý jako popelavý svit Měsíce nebo jako Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce, je světlo Země odrážené noční stranou Měsíce. Tento snímek zemského svitu a mladého srpku Měsíce pořídil astrofotograf a překladatel APODu Laurent Laveder ze vzdálené observatoře Pic du Midi na planetě Zemi. Ale pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc jeví na pozemské obloze jako uzoučký srpek, tak z měsíčního povrchu by byla vidět oslnivě jasná Země, skoro v úplňku. Jasnost Země je závislá na odraženém slunečním světle a silně závisí na oblačné pokrývce. Nedávné studie zemského svitu ukazují, že je zřetelnější v dubnu a v květnu. Leonardo da Vinci popsal už před 500 lety zemský svit jako sluneční světlo odražené pozemskými oceány, které ozařuje tmavý povrch Měsíce.

Štítky: Měsíc, Zemský svit, Crescent moon


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »