Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder

Zemský svit, také známý jako popelavý svit Měsíce nebo jako Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce, je světlo Země odrážené noční stranou Měsíce. Tento snímek zemského svitu a mladého srpku Měsíce pořídil astrofotograf a překladatel APODu Laurent Laveder ze vzdálené observatoře Pic du Midi na planetě Zemi. Ale pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc jeví na pozemské obloze jako uzoučký srpek, tak z měsíčního povrchu by byla vidět oslnivě jasná Země, skoro v úplňku. Jasnost Země je závislá na odraženém slunečním světle a silně závisí na oblačné pokrývce. Nedávné studie zemského svitu ukazují, že je zřetelnější v dubnu a v květnu. Leonardo da Vinci popsal už před 500 lety zemský svit jako sluneční světlo odražené pozemskými oceány, které ozařuje tmavý povrch Měsíce.

Štítky: Měsíc, Zemský svit, Crescent moon


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »