Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce

Uznání a copyright: Laurent Laveder

Zemský svit, také známý jako popelavý svit Měsíce nebo jako Starý Měsíc v náručí Nového Měsíce, je světlo Země odrážené noční stranou Měsíce. Tento snímek zemského svitu a mladého srpku Měsíce pořídil astrofotograf a překladatel APODu Laurent Laveder ze vzdálené observatoře Pic du Midi na planetě Zemi. Ale pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se Měsíc jeví na pozemské obloze jako uzoučký srpek, tak z měsíčního povrchu by byla vidět oslnivě jasná Země, skoro v úplňku. Jasnost Země je závislá na odraženém slunečním světle a silně závisí na oblačné pokrývce. Nedávné studie zemského svitu ukazují, že je zřetelnější v dubnu a v květnu. Leonardo da Vinci popsal už před 500 lety zemský svit jako sluneční světlo odražené pozemskými oceány, které ozařuje tmavý povrch Měsíce.

Štítky: Měsíc, Zemský svit, Crescent moon


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »