Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety na západní obloze

Uznání a copyright: John French (Abrams Planetarium, MSU)

Viděli jste nedávno nějaké jasné planety? Pokud jste byli po západu Slunce venku pod jasnou oblohou, tak jste jistě k tomu měli příležitost. Na západě nyní září na noční obloze jako jasné "hvězdy" všech pět planet Sluneční soustavy známých už starověkým astronomům: Merkur, Venuše, Mars, Saturn a Jupiter. Tento digitální snímek pořízený z města Holt v Michiganu v USA 14. dubna asi 40 minut po západu zachycuje tři z nich: Venuši, Mars a Saturn spolu s mladým srpkem Měsíce. Vyznačená je také hvězdokupa Plejády a jasný červený obr v Býkovi (Taurus) Aldebaran. Zapadající Merkur se ztrácí mezi stromy a září nad horizontem, zatímco Jupiter je nad vrchním okrajem tohoto pohledu. V nadcházejících týdnech bude habaděj příležitostí k fotografování, jelikož se všech pět planet bude postupně přibližovat k sobě a bude spolu s Měsícem a hvězdami pózovat na západní obloze. Venuše, Mars a Saturn vytvoří nejtěsnější trio uvnitř pětistupňové kružnice (to je asi zdánlivá velikost vaší pěsti při nataženém rameni) nad Aldebaran 3. května.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Saturn, Planety, Evening sky


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »