Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gloriola

Uznání a copyright: James B. Kaler (UIUC), Skylights

Při troše štěstí můžete při pohledu z okna letadla v opačném směru od Slunce spatřit gloriolu. Jev byl znám ještě před letadly jako heiligenschein nebo jako Spektrum z Brockenu a byl někdy vidět z vrcholků hor. Když se tam člověk za příhodných podmínek podíval pryč od Slunce, tak uviděl něco co vypadalo jako stín obra obklopený jasným halo. Obr se ukázal být pozorovatelem. A v moderní verzi střed glorioly často zabírá silueta letadla. Na snímku nahoře je vyfotografováno několik soustředných prstenců glorioly. Příčiny glorioly byly pochopeny teprve nedávno a jsou poměrně složité. Stručně: malé kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo vůči Slunci zpět. Jev má své protějšky v jiných odvětvích vědy včetně astronomie, kde Slunce při pohledu ze Země v opačném směru vytváří jasnou skvrnu nazývanou protisvit.

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »