Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gloriola

Uznání a copyright: James B. Kaler (UIUC), Skylights

Při troše štěstí můžete při pohledu z okna letadla v opačném směru od Slunce spatřit gloriolu. Jev byl znám ještě před letadly jako heiligenschein nebo jako Spektrum z Brockenu a byl někdy vidět z vrcholků hor. Když se tam člověk za příhodných podmínek podíval pryč od Slunce, tak uviděl něco co vypadalo jako stín obra obklopený jasným halo. Obr se ukázal být pozorovatelem. A v moderní verzi střed glorioly často zabírá silueta letadla. Na snímku nahoře je vyfotografováno několik soustředných prstenců glorioly. Příčiny glorioly byly pochopeny teprve nedávno a jsou poměrně složité. Stručně: malé kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo vůči Slunci zpět. Jev má své protějšky v jiných odvětvích vědy včetně astronomie, kde Slunce při pohledu ze Země v opačném směru vytváří jasnou skvrnu nazývanou protisvit.

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »