Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gloriola

Uznání a copyright: James B. Kaler (UIUC), Skylights

Při troše štěstí můžete při pohledu z okna letadla v opačném směru od Slunce spatřit gloriolu. Jev byl znám ještě před letadly jako heiligenschein nebo jako Spektrum z Brockenu a byl někdy vidět z vrcholků hor. Když se tam člověk za příhodných podmínek podíval pryč od Slunce, tak uviděl něco co vypadalo jako stín obra obklopený jasným halo. Obr se ukázal být pozorovatelem. A v moderní verzi střed glorioly často zabírá silueta letadla. Na snímku nahoře je vyfotografováno několik soustředných prstenců glorioly. Příčiny glorioly byly pochopeny teprve nedávno a jsou poměrně složité. Stručně: malé kapičky vody odrážejí, lámou a rozptylují sluneční světlo vůči Slunci zpět. Jev má své protějšky v jiných odvětvích vědy včetně astronomie, kde Slunce při pohledu ze Země v opačném směru vytváří jasnou skvrnu nazývanou protisvit.

Štítky: Atmosféra, Halo, Glory


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »