Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milióny hvězd v Omega Centauri

Uznání a copyight: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Na snímku nahoře je největší koule hvězd v naší Galaxii. Kolem středu této kulové hvězdokupy pojmenované Omega Centauri obíhá asi 10 miliónů hvězd a stejně tak tato obří kulová hvězdokupa obíhá střed naší Galaxie. Nedávné důkazy naznačují, že Omega Centauri je z asi 150 známých kulových hvězdokup naší Mléčné dráhy daleko nejhmotnější. Omega Centauri, katalogizovaná jako NGC 5139, má napříč asi 150 světelných let a leží asi 15000 světelných let daleko a lze ji spatřit i bez dalekohledu v souhvězdí Kentaura (Centaurus). Hvězdy v kulových hvězdokupách jsou obecně starší, červenější a méně hmotné než naše Slunce. Studium kulových hvězdokup nám vypovídá nejenom o historii naší Galaxie, ale také vymezuje stáří vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »