Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milióny hvězd v Omega Centauri

Uznání a copyight: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Na snímku nahoře je největší koule hvězd v naší Galaxii. Kolem středu této kulové hvězdokupy pojmenované Omega Centauri obíhá asi 10 miliónů hvězd a stejně tak tato obří kulová hvězdokupa obíhá střed naší Galaxie. Nedávné důkazy naznačují, že Omega Centauri je z asi 150 známých kulových hvězdokup naší Mléčné dráhy daleko nejhmotnější. Omega Centauri, katalogizovaná jako NGC 5139, má napříč asi 150 světelných let a leží asi 15000 světelných let daleko a lze ji spatřit i bez dalekohledu v souhvězdí Kentaura (Centaurus). Hvězdy v kulových hvězdokupách jsou obecně starší, červenější a méně hmotné než naše Slunce. Studium kulových hvězdokup nám vypovídá nejenom o historii naší Galaxie, ale také vymezuje stáří vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »