Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový příhradový nosník pro Mezinárodní kosmickou stanici

Uznání: STS-110 Shuttle Crew, NASA

Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS) se dostává páteře. Astronauté při současné návštěvě raketoplánu Atlantis, instalují na rostoucí kosmickou základnu obrovský příhradový nosník. Nosník je více jak 13 metrů dlouhý a asi 4,5 metru široký. Nosník nazývaný Starboard 0 nebo krátce S0 (anglicky vyslovuj S-zero) bude sloužit pro rozvod elektřiny, pro odvod přebytečného tepla a umožní budoucí rozšiřování ISS. Na snímku nahoře je nosník zvedán z nákladového protoru raketoplánu robotickým ramenem stanice Canadarm2.

Štítky: ISS, Truss


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »