Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kandidát na kvarkovou hvězdu RX J185635-375

Uznání obrázku: M. van Kerkwijk (Institute of Astronomy, Utrecht), S. Kulkarni (Caltech), VLT Kueyen, ESO

Je RJX J185635-375 opravdu tak malá? Tato kompaktní hvězda držela dosud prvenství jako nejbližší neutronová hvězda, vzdálená pouze 150 světelných let. Nová pozorování a analýzy nyní ukazují nejenom větší vzdálenost kolem 450 světelných let a také velice malý poloměr hvězdy RXJ J185635-375 zobrazené nahoře. Jedna z hypotéz doufá, že RJX J185635-375 ve skutečnosti není neutronová hvězda, ale kvarková hvězda, tedy něco úplně nového. Kvarkové hvězdy jsouo opravdu podivné, některé možná prošly přeměnou na typ hmoty známý jako podivné kvarky. Pokud kvarkové hvězdy existují, tak by mohly být co do velikosti a hustoty něco mezi neutronovými hvězdami a černými děrami. Kvarkové hvězdy mohou být také hutnější a mohou se rychleji ochlazovat než neutronové hvězdy. A některé mohou být dokonce ultrahutné, tedy natolik hutné, že samotné světlo může obíhat na oběžné dráze. Kontraverzní otázky vzdálenosti a geometrie poloměru RJX J185635-375 rozhodnou budoucí pozorování a odtud půjde zjistit, zda se jedná o doposud neznámého tvora na obloze.

Štítky: Neutron stars, RX J185635-375, Quark stars


17. vesmírný týden 2026

17. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 4. do 26. 4. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše, která projde kolem Uranu a nad jihozápadem je Jupiter. Konjunkce planet na ranní obloze je nám bohužel skryta. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) projde mezi Zemí a Sluncem a bude vidět v koronografu SOHO. Úspěšný třetí start zaznamenala společnost Blue Origin se svojí raketou New Glenn, přičemž první stupeň opět úspěšně přistál na mořské plošině. Úspěšné testy má za sebou i celá Super Heavy Starship chystající se na další testovací let v květnu. Aleš Svoboda podstupuje třetí závěrečnou část výcviku. Před pěti lety se na Marsu vznesl vrtulníček Ingenuity.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann

Snímek komety 29P/Schwassmann-Wachmann. Sever je nahoře, východ vlevo. Proti poslednímu snímku ze 7.4.2026 se vzhled komety podstatně změnil.

Další informace »