Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový kráter Pwyll na Europě

Uznání: PIRL, Galileo Project, NASA

Impaktní kráter Pwyll (jméno pochází z Keltské mytologie) jde považován za reprezentanta jednoho z nejmladších útvarů na povrchu jupiterova měsíce Europa. K vytvoření tohoto pohledu dolů na kráter osvětlený sluncem zprava byla použita kombinace barev a černobílých údajů s vysokým rozlišením ze sondy NASA Galileo. Tmavá centrální oblast viditelná v kráteru Pwyll má v průměru asi 26 kilometrů, zatímco brilantní bílé paprsky trosek vyvržených z místa dopadu se táhnou ven stovky kilometrů. Bílé trosky nebo vyvrženiny jasně překrývají všechno ostatní na povrchu a tak ukazují, že je tento impaktní kráter mladší jak všechny okolní útvary. Jasná bílá barva vede k domněnce, že jsou její částice tvořeny vodním ledem. Přístroje Galilea odhalily podstatné důkazy o tom, že pod ledovým povrchem Europy existuje voda v tekuté formě. Pokud má Europa podpovrchové oceány, tak mohl by v nich být život?

Štítky: Jupiterův měsíc, Kráter, Europa, Pwyll


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45 Plejády

Další informace »