Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový kráter Pwyll na Europě

Uznání: PIRL, Galileo Project, NASA

Impaktní kráter Pwyll (jméno pochází z Keltské mytologie) jde považován za reprezentanta jednoho z nejmladších útvarů na povrchu jupiterova měsíce Europa. K vytvoření tohoto pohledu dolů na kráter osvětlený sluncem zprava byla použita kombinace barev a černobílých údajů s vysokým rozlišením ze sondy NASA Galileo. Tmavá centrální oblast viditelná v kráteru Pwyll má v průměru asi 26 kilometrů, zatímco brilantní bílé paprsky trosek vyvržených z místa dopadu se táhnou ven stovky kilometrů. Bílé trosky nebo vyvrženiny jasně překrývají všechno ostatní na povrchu a tak ukazují, že je tento impaktní kráter mladší jak všechny okolní útvary. Jasná bílá barva vede k domněnce, že jsou její částice tvořeny vodním ledem. Přístroje Galilea odhalily podstatné důkazy o tom, že pod ledovým povrchem Europy existuje voda v tekuté formě. Pokud má Europa podpovrchové oceány, tak mohl by v nich být život?

Štítky: Jupiterův měsíc, Kráter, Europa, Pwyll


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »