Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový kráter Pwyll na Europě

Uznání: PIRL, Galileo Project, NASA

Impaktní kráter Pwyll (jméno pochází z Keltské mytologie) jde považován za reprezentanta jednoho z nejmladších útvarů na povrchu jupiterova měsíce Europa. K vytvoření tohoto pohledu dolů na kráter osvětlený sluncem zprava byla použita kombinace barev a černobílých údajů s vysokým rozlišením ze sondy NASA Galileo. Tmavá centrální oblast viditelná v kráteru Pwyll má v průměru asi 26 kilometrů, zatímco brilantní bílé paprsky trosek vyvržených z místa dopadu se táhnou ven stovky kilometrů. Bílé trosky nebo vyvrženiny jasně překrývají všechno ostatní na povrchu a tak ukazují, že je tento impaktní kráter mladší jak všechny okolní útvary. Jasná bílá barva vede k domněnce, že jsou její částice tvořeny vodním ledem. Přístroje Galilea odhalily podstatné důkazy o tom, že pod ledovým povrchem Europy existuje voda v tekuté formě. Pokud má Europa podpovrchové oceány, tak mohl by v nich být život?

Štítky: Jupiterův měsíc, Kráter, Europa, Pwyll


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »