Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Europy

Uznání: Voyager 2, NASA

I když se fáze tohoto měsíce jeví známá, tak samotný měsíc známý není. Ve skutečnosti tento srpek ukazuje část jupiterova měsíce Europa. Snímek zachytila v roce 1979 kolem prolétající automatická sonda Voyager 2. Jsou vidět roviny jasného ledu, praskliny které běží až k horizontu a tmavé šmouhy, které nejspíše obsahují jak led tak půdu. U terminátoru je zvláště patrný vyvýšený terén, jelikož vrhá stíny. Europa má skoro stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší, vykazuje méně výšin či velkých impaktních kráterů. Důkazy i snímky ze sondy Galileo, která nyní obíhá Jupiter, naznačují, že pod ledovým povrchem mohou existovat tekuté oceány. K otestování spekulací zda je v těchto oceánech život už NASA začala předběžný vývoj oběžné sondy Europa Orbiter, která by využila pro určení tloušťky povrchového ledu radaru. Pokud by byl povrchový led dost tenký, tak by mohla budoucí výprava vypustit hydroboty, kteří by se provrtali do oceánů a hledali život.

Štítky: Jupiter, Europa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »