Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle je většina galaktického středu zakryta neprůhledným prachem. Ovšem v infračerveném světle prach více září a méně zakrývá a tak umožňuje aby se na této fotografii nahoře zaznamenal skoro jeden milión hvězd. Samotný galaktický střed je vpravo a je vzdálený asi 30000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktická rovina naší Galaxie Mléčná dráha, ve které obíhá i naše Slunce, se dá určit podle tmavého diagonálního prachového pásu. Absorbující prachová zrna se vytváří v atmosférách chladných červených obřích hvězd a rostou v molekulárních mracích. Oblast, která přímo obklopuje galaktický střed, jasně září radiovou a vysokoenergetickou radiací a předpokládá se, že hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »