Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle je většina galaktického středu zakryta neprůhledným prachem. Ovšem v infračerveném světle prach více září a méně zakrývá a tak umožňuje aby se na této fotografii nahoře zaznamenal skoro jeden milión hvězd. Samotný galaktický střed je vpravo a je vzdálený asi 30000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktická rovina naší Galaxie Mléčná dráha, ve které obíhá i naše Slunce, se dá určit podle tmavého diagonálního prachového pásu. Absorbující prachová zrna se vytváří v atmosférách chladných červených obřích hvězd a rostou v molekulárních mracích. Oblast, která přímo obklopuje galaktický střed, jasně září radiovou a vysokoenergetickou radiací a předpokládá se, že hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »