Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Znečištění vzduchu na Zemi

Uznání: MOPITT, Terra, NCAR CSA, NASA

Kde je na Zemi nejvíce znečištěný vzduch? Nedávno zveřejněné snímky z družice Terra ukazují nejen oblasti vysokého znečištění, ale také jak se znečištěný vzduch pohybuje. Na snímku nahoře jsou místa s vyšším znečištěním vzduchu zobrazena červeně. Sledovaným polutantem je oxid uhelnatý (CO) ve výšce asi 5 kilometrů. Severní polokoule Země vykazuje zřetelně mnohem více CO než jižní. Nové údaje ovšem naznačují, že se znečištění pohybuje ve světovém měřítku. Asi polovina veškeré emise CO je lidského původu a hodně z toho vytváří velké požáry.

Štítky: Země, Air pollution, Animated gif


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »