Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sudbury ukazuje na nestandardní model částic

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Neutrinová observatoř Sudbury (SNO) detekovala ze Slunce tak málo neutrin, že může být revidován standardní model fundamentálních částic ve vesmíru. Na snímku nahoře je SNO při stavbě. Nyní je v provozu a tak tato velká koule v Kanadě detekuje skoro neviditelné částice nazývané neutrina emitovaná ze středu Slunce. Zdá se, že SNO měří úroveň očekávanou pro všechny druhy neutrin až na určitý deficit elektronových neutrin. Výsledky se interpretují jako pádný důkaz, že se různé typy neutrin mění z jednoho typu na druhý. Nejpopulárnější model fundamentálních částic známý jako standardní model taková schizofrenická neutrina nepředpovídal. Z toho též vyplývá, že neutrina mají hmotnost a proto nějak přispívají k temné hmotě ve vesmíru, i když pravděpodobně ne kosmologicky významným množstvím.

Štítky: Neutrina, Sudbury, Particle physics


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »