Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sudbury ukazuje na nestandardní model částic

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Neutrinová observatoř Sudbury (SNO) detekovala ze Slunce tak málo neutrin, že může být revidován standardní model fundamentálních částic ve vesmíru. Na snímku nahoře je SNO při stavbě. Nyní je v provozu a tak tato velká koule v Kanadě detekuje skoro neviditelné částice nazývané neutrina emitovaná ze středu Slunce. Zdá se, že SNO měří úroveň očekávanou pro všechny druhy neutrin až na určitý deficit elektronových neutrin. Výsledky se interpretují jako pádný důkaz, že se různé typy neutrin mění z jednoho typu na druhý. Nejpopulárnější model fundamentálních částic známý jako standardní model taková schizofrenická neutrina nepředpovídal. Z toho též vyplývá, že neutrina mají hmotnost a proto nějak přispívají k temné hmotě ve vesmíru, i když pravděpodobně ne kosmologicky významným množstvím.

Štítky: Neutrina, Sudbury, Particle physics


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »