Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění nad Afrikou

Uznání a copyright: Cees Bassa (Sterrekundig Instituut Utrech)

Co je to za tmavou skrvnu na Slunci? Je to Měsíc. Minulý měsíc bylo 21.června v části Afriky viditelné úplné zatmění Slunce. V jednom z nejnádhernějších záznamů tohoto zatmění zachytil Cees Bassa v Malambanyama v Zambii na sérii expozic jak se zatmívá zapadající Slunce. Všechny snímky byly pořízeny s 20 minutovým odstupem a všechny snímky kromě středového byly pořízeny přes tmavý sluneční filtr. Středový snímek bez filtru zvýrazňuje obrovskou plynoucí koronu, jenž obklopuje Slunce. Na snímku následujícím hned po totalitě vlevo je superponovaná planeta Jupiter.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »