Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1850: V Mléčné dráze nenajdete

Uznání: M. Romaniello (ESO) et al., ESA, NASA,

Tato nádherná hvězdokupa NGC 1850 ve vzdálenosti zhruba 168000 světelných let se nachází poblíž periferie středové příčky naší sousední galaxie Velkého Magelanova mračna. První pohled na tento kompozitní snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope vnuká myšlenku, že tvar i velikost připomíná staré kulové hvězdokupy, které sídlí v hale naší vlastní Mléčné dráhy. Ovšem, hvězdy v NGC 1850 jsou mladé, a tak tvoří typ hvězdokupy, který nemá žádný odpovídající protějšek v Mléčné dráze. NGC 1850 je také hvězdokupou dvojitou s druhou kompaktní kupou hvězd viditelnou vpravo dole od středové oblasti velké kupy. O hvězdách ve velké kupě se předpokládá, že jsou 50 miliónů let mladé, zatímco hvězdy v kompaktní kupě jsou s věkem asi 4 milióny let ještě mladší. Menší kupa obsahuje hvězdy T-Tauri o nichž se předpokládá, že jsou hvězdy typu slunce o nízké hmotnosti stále v procesu vzniku. Zářící mlhovina coby pozůstatek supernovy v naší vlastní galaxii svědčí o ničivých hvězdných explozích a připomíná, že také v NGC 1850 byly přítomné krátce žijící masivní hvězdy.

Štítky: Lmc, Zbytek supernovy, Ngc1850, Globular star cluster, T-tauri star


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »